Ağlayınca burun neden akar?

Ağlayınca burun neden akar?

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Geçen gün oğlumun aklına takıldı, “Anne neden ağlayınca burnumuz akıyor?” diye sordu. Yeni nesil çocukların bu kadar parlak zekalı olması çok hoşuma gidiyor.

Göz kapaklarımızın iç yüzünü ve gözümüzün en dış kısmını örten koruyucu tabaka olan konjunktivanın hep nemli kalması gerekir. Bu nem ve ıslaklık sayesinde göz korunur ve rahat hareket eder. İşte ıslaklığı sağlayan da göz yaşıdır (lacrima). Badem büyüklüğünde bir salgı bezi olan Glandula lacrimalis yani göz yaşı bezinde üretilir.  Göz küresinin üst dış tarafında bulunan bezden gözün önüne doğru salgısı olan gözyaşı akıtılır. Göz yaşı yukarıdan aşağıya doğru akar ve bu sefer gözün iç yan tarafında yer alan Lacus lacrimali’se (gözyaşı pınarına)gelir ve depolanır bu alanda. Gözyaşının daha yolculuğu bitmedi! Gözyaşı pınarından ince kanallarla gözyaşı kesesine (saccus lacrimalis) gelir. Daha da aşağıya uzanıp burun-gözyaşı kanalı (ductus nasolacrimalis) ile buruna kadar akar.

Kısacası gözyaşı salgılandıktan sonra aşağı doğru akarken buruna bir kanaldan geçerek gelir ve böylece ağlarken burnumuz da akar. Sadece ağlarken burun neden akıyor diye sordu oğlum ama belki sizin de aklınıza “Neden göz damlaları yan etki gösterir? Göze damla damlatınca neden genzimde kötü bir tat olur?” gibi sorular gelmiş olabilir. Nasıl ki gözyaşı burun-gözyaşı kanalı sayesinde burna geliryorsa göz damlası da aynı şekilde burna gelir. Burnun iç yüzünden damlanın emilmesiyle bazı yan etkiler de görülebilir.

Eğer ağlarken burnunuzun akmamasını istiyorsanız veya damla damlatınca burnunuza gelmemesini, o zaman size ufak bir öneri; gözün iç yan köşesine yani gözyaşı pınarının olduğu bölgeye parmağınızla basarsanız geçişi önlersiniz.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s