Yıl 1989

Yıl 1989…

17 Kasım 2014, 09:02

Yıl 1989...

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Unutulmaz yıllardan biridir 1989 . Siyasetten, uluslararası ilişkilere, eğitimden spora, sanattan bilime kadar pek çok dalla pek çok olayın gerçekleştiği tarihte önemli yer tutan bir yıl. Gelin tarih sayfalarını karıştıralım ve dünyada, ülkemizde ve güzel şehrimiz İzmir’de o yıl neler olmuş bir göz atalım.
– Bulgaristan’da yaşayan Bulgar vatandaşı Türkler Avusturya üzerinden zorunlu göçe maruz kaldılar.
– Almanya’yı doğu ve batı olarak ayıran, 1961’de yükselen Berlin Duvarı yıkıldı ve Almanya’da seyahat serbestleşti.
– Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov soğuk savaşın bittiğini ilan etti.
– İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni öldü, Türkiye’de bayraklar yarıya indi.
– Kübik ve dadaizm akım öncülerinden İspanyol ressam Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalíy Domènech, kısaca Salvador Dalí kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.
– Mısır Kahire’de 4400 yıllık mumya bulundu.
– Nintendo Gameboy’u önce Japonya’da sonra Amerika Birleşik Devletlerinde piyasaya sürdü. Bu yıl çıkan Tetris ve Süper Mario Land tüm dünyada en çok oynanan oyunlar arasına girdi.
– Kapalı yerlerde, her türlü toplu taşıma araçlarında ve bekleme salonlarında sigara içmeyi yasaklayan kanun kabul edildi. Ayrıca sigara reklamı yapmakta yasaklandı.
– Aksaray, Bayburt, Karaman ve Kırıkkale il oldu, böylece il sayısı 71’e çıktı.
– Türkiye, İngiliz vatandaşlarına vize uygulayacağını açıkladı.
– Turgut Özal Türkiye Cumhuriyeti 8. cumhurbaşkanı seçildi.
– Yıldırım Akbulut TBMM Başkanı seçildi.
– Atina’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Cep Herkülü milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu 3 altın madalya kazandı.
– Film yapımcısı ve yönetmen Ertem Eğilmez öldü.
– TRT 3 ve GAP TV yayın hayatına başladı.
– Avrupa Gol Kralı olan Tanju Çolak Monte Carlo’da düzenlenen törende ‘Altın Ayakkabı’ ödülü kazanan ilk Türk futbolcusu oldu.
– Antalya Film Festivali’ni Tunç Başaran’ın yönettiği Uçurtmayı Vurmasınlar filmi kazandı.
– Fenerbahçe futbolda Türkiye 1. Lig Şampiyonu oldu.
– Türkiye’nin ilk kadın avukatı ve kadın hakları savunucusu Av. Süreyya Ağaoğlu öldü.
– Türkiye’nin ilk tüp bebeği İzmir’de Ege Üniversitesinde dünyaya geldi.

Veee… Sağlık alanında nitelikli insan gücü açığının kapatılması amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) kuruldu. 21 Kasım 1989’da sadece üç programla kurulan, barakalarda eğitim veren bu eğitim yuvası modern binasına 2006’da hayırsever Merhum Salih İşgören’in yardımıyla kavuşmuş. Günümüzde ise 8 programda öğrenci yetiştirmekteyiz.
Kuruluşunun 25. yılını bir gün değil bir hafta boyunca kutlayacağız. Bugün (17 Kasım), Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Atila Akkoçlu, Yüksekokul Kurucu Müdürü Prof. Dr. Necla Çevik ve Nevvar-Salih İşgören mütevelli heyet üyesi Prof. Dr. Mustafa Ökmen’in konuşmaları ardından plaket töreni ve Mandolin Orkestrasının konseri yer alacak. Kahve arasından sonra ‘Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının Bugünü ve Geleceği’ adlı panelde YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Günay ve Okul Müdürümüz Prof. Dr. Atila Akkoçlu oturuma başkanlık ederken, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören, ARLAB yöneticisi Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan, Marmara Üniversitesi SHMYO’dan Prof. Dr. Nusret Erdoğan, Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şükran Balkaner, Meditera Grup Yöneticilerinden Dr. Emrah Müftüler panelist olarak yer alacaklar.
Alanında eğitimli olduğu kadar kültürlü gençler yetiştirmeye çalışıyor ve sanata değer veriyoruz. SHMYO binasında Prof. Dr. Barış Baklan’ın Karikatür Sergisi, Okutman Enver Akmaner ile Öğr. Gör. Melahat Kızıl’ın Fotoğraf Sergisi ve Heykeltraş Kadriye Kantık’ın okulumuz için yapılan heykelin açılışları kokteyl eşliğinde yapılacak. Ayrıca yenilenen Konferans salonumuzun, öğrenci çalışma salonlarının ve bilgisayar laboratuvarının da açılışı gerçekleşecek.

Ertesi gün öğrencilerimize Bilgi Yarışması düzenleyip, akşam Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde (DESEM) ücretsiz film gösterimi olacak. Çarşamba günü ise okulun hocalarından oluşan Halk Müziği Korosu ve Halk Oyunları gösterisi sahne alacak.

20 Kasımda ise bir duayen, ustaların ustası, adı ansiklopedilerde bile yer alan oyunculuk hocası Prof. Dr. Özdemir Nutku “Sağlık ve Sanat” baslıklı söyleşisini gerçekleştirecek. Cuma günü de hizmet ödüllerinin verilmesinin ardından kapanış yapılacak.

25 yılı 5 günde anmak, anlamak, anlatmak zor. Esas zor olan geçmişi değil geleceği şekillendirmek. Ancak biz biliyoruz ki 2 yıllık yüksekokul eğitimi sağlık sektörü için yeterli değil. 4 yıllık fakülte ile tekniker değil de teknolog yetiştirerek Sağlık Hizmetlerini daha iyi yerlere taşıyabiliriz.
Bugünlere gelmemizde emeği geçen herkese teşekkürler.
Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s