Ölümsüzlük

Ölümsüzlük

10 Kasım 2014, 08:51

Ölümsüzlük

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Üniversite birinci sınıf öğrencisiyken organlarımı bağışladım. Okulda bir kampanya vardı ve hemen imzamı attım. Eve gelip annemle babama söylediğimde kıyameti kopartmışlardı. Sanki o dakika, ölmeden organlarım veriliyormuş hissine kapılmışlardı. Tabii o sıralarda organ bağışı konusu daha yeniydi ve organ mafyası haberleri dolaşıyordu. Şehir efsanesi şeklinde ‘ölmemiş ama organlarını almışlar’ deniyordu. Zamanla organ bağışı konusunda herkes bilinçlendi.

18 yaşından büyükseniz, akli dengeniz yerindeyse organlarınızı bağışlayabilirsiniz. Bağışlasanız bile öldüğünüzde birinci derece akrabanıza, eşinize veya anne-babanıza soruluyor tekrar. Bu yüzden organ bağışı yaptıysanız ailenizi bilgilendirin.

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası her yıl olduğu gibi çeşitli etkinliklerle kutlandı. Televizyon programlarında ve gazete haberlerinde daha fazla yer verildi organ bağışına. Dikkat çekildi. Öyle ki eşim dönüp bana, ‘Bak unutma, bana bir şey olursa organlarımı bağışlamayı’ diye tekrar tembih etti. Demek ki işe yarıyor bu farkındalık yaratma haftaları.

Şu an ülkemizde pek çok merkezde organ nakli yapılmakta. Başta böbrek ve karaciğer olmak üzere, kalp, kalp kapağı, akciğer, ince bağırsak, pankreas, kemik iliği, kornea ve deri organ veya dokuları nakledilmekte. Türkiye’de harika hekimler ve organ nakli ekipleri var. Hatırlarsanız yüz nakli, rahim nakli, kol ve bacak nakilleri bile yapıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün organ bağışıyla ilgili açıklamaları çok net ve bilgilendirici. Akla gelen sorulara şak diye cevap vermişler. Bir de şu yazıyı koymuşlar sayfaya, insanın içine işleyen sözlerle:
Gözlerimi; gün ışığını, bir bebeğin yüzünü, bir kadının gözlerindeki sevgiyi görmemiş bir adama verin. Kalbimi; kendi kalbi ona acı vermekten başka bir şeye yaramayan birine verin. Kanımı; bir otomobilin enkazı altından çıkarılmış olan gence verin. Verin ki torunlarının oynadığını görene dek yaşayabilsin. Böbreklerimi; haftadan haftaya yaşaması makineye bağlı olan birine verin. Kemiklerimi; alın ve sakat bir çocuğun yürüyebilmesinin yolunu bulun. Eğer bir şeyleri gömmeniz gerekiyorsa; hatalarımı, kusurlarımı, insanlara olan önyargılarımı gömün. Günahlarımı şeytana, ruhumu tanrıya verin. Eğer yeri gelir de beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı olan birine yardım ederek yapın. Eğer tüm bu isteklerimi yapıyorsanız ben sonsuza dek yaşayacağım…

Ölümsüzleşmek ve iyi anılmak için insanlığa hizmet etmek gerekir. Kimisi organlarını verir hayat kurtarır, kimisi hayır yapar ölümünden sonra bile kurduğu vakıflarla çocuk okutur, kimisi vatana sahip çıkar. Bugün 10 Kasım ve Ata’mızın ölümünün 76. yılı. Düşünceleri, devrimleri, bu vatan için yaptıkları ve en önemli eseri Cumhuriyet, onun ölümsüzlüğüdür. Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s