Sürpriz Damatlar

27 Ekim 2014, 09:06

Sürpriz Damatlar

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, kısa adıyla DESEM; eğitimler, kurslar düzenlemenin yanı sıra uygun fiyatlı film gösterimi yapıyor. Geçtiğimiz cuma gününe kadar DESEM’de hiç film izleme fırsatım olmamıştı. Bu cuma eşimle birlikte DESEM’de sinema keyfi yaşadık.

2014 Fransız yapımı ‘Sürpriz Damatlar’ adlı film, içinde bulunduğumuz günler için de harika bir seçim olmuş. İnsanları teninin rengine, ırkına veya inancına göre ayırmamak gerektiğini anlatan tam bir aile filmi. Claude ve Marie Verneuil; ülkelerine, dinlerine ve geleneklerine bağlı yaşayan, çocuklarına da bu yaşam biçimini aşılamaya çalışan ebeveynlerdir. Bu Fransız Katolik ailenin evlilik çağındaki dört kızından biri Cezayir asıllı Müslüman Raşit adlı gençle evlenir. Ailenin bu şoku atlatmasının üzerinden bir yıl geçmişken diğer kız David adlı Yahudi’yle evlenir. Üçüncü kız da yine Fransa’ya göçmen gelmiş Çinli Chao ile evlenince anne Marie depresyona girer. Tek umutları küçük kızlarıdır artık. Onun geleneklerine uygun bir Fransız katoliği ile kilisede evlenmesi, en büyük hayalleri olmuştur. Küçük kızları müjdeyi verir, tam da istedikleri gibi bir damat getirdiğini söyler ailesine; ufak bir farkla dördüncü damat zencidir! Bu sefer de düğünü bozmak için uğraşır tüm aile.

İnsanın içine işleyen, ‘aslında hiçbirimizin farkı’ yok dedirten bir film. 14:30, 16:45 ve 19:00 seanslarından birinde bu hafta izleyebilirsiniz. Film izlemek insanı rahatlatıp ayrı alemlere götürür, endişelerden uzaklaştırır. Hem psikoterapi amaçlı hem de sosyalleşmek için sinemaya gidin derim. Bu arada DESEM Müdürü Prof. Dr. Hülya Ellidokuz’a, Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Serdar Nart, Halkla İlişkiler ve İletişim Uzmanları Müjde Uzhan ve Lale Gers’e bu harika film seçimi için ayrıca teşekkür ederim.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s