Islak Mendil Allerjisi

Sırt bölgesine 35 adet alerjen madde içeren yamaların yapıştırılmasıyla yapılan Patch Testi sonrasında öğrendim ki ıslak mendile karşı alerjim var. Ellerimdeki kaşıntının ve yaraların sebebi tamamen buymuş! Aslında olayın ana kahramanı ıslak mendil değil, içinde yer alan metilkloroisotiazolin adlı kimyasal.

Bu kimyasal duş jeli, sıvı sabun, şampuan gibi durulanabilen ürünlerde ve el kremlerinde, tüy dökücülerde, ıslak mendilde bulunan; biyolojik olarak kolay parçalanabilen, çevreye zararsız, geniş güvenlik profiline sahip, kozmetik hammaddelerle de iyi uyumludur. Ben de bu maddeyi içermeyen zeytinyağlı sabunlara ve bebek şampuanlarına yöneldim. Ancak bir maddenin doğal olması veya doğayla uyumlu olması alerji yapmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden içeriğini bilmediğim ‘doğal’ veya ‘organik’ adı altında satılan ürünlere güvenip almıyorum.

Sizin de geçmek bilmeyen kaşıntılarınız veya egzamanız varsa, altta yatan stresin yanı sıra tetikleyen alerjileriniz olabilir. Pek çok hastalığın ve rahatsızlığın sebebini günlük aktivitelerimizle ve alışkanlıklarımızla çözebiliriz aslında. Örneğin tek bacağı ağrıyan birisine ilk sorduğum ayakta dururken hangi ayağının üzerine baskıyı daha çok verdiğidir. Kolları çok ağrıyan bir ev hanımı ya pazar torbalarını taşımıştır ya o gün ütü yapmıştır. Sütteki laktoza karşı 36 yaşımda intolerans gelişmesinin sebebi reflü ve gastrit gelişmesi, bunun nedeni de yastıksız yatıyor olmam. Kısacası yastıkla yatsaydım küçüklüğümden beri ne süte alerjim gelişecekti ne de reflü! Herşey alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımızla ilgili.

Bir rahatsızlığınız, bedeninizle ilgili bir şikayetiniz varsa önce gün içinde neler yaptığınızı, neler yediğinizi, nelere temas ettiğinizi düşünün. Zaten iyi hekim, iyi dinlemeyi bilen ve doğru öykü alarak tanı koyandır. Siz de kendinizi tanıyın önce, dış sesle sorular sorun. Sonrasında sebep olduğunu düşündüğünüz tutumunuzu değiştirin. Ama kendi kendinize doktorculuk oynamaya çalışıp tedaviye kalkışmayın!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s