Sentetik Esrar = Bonzai

Bundan birkaç yıl öncesine kadar ‘Bonzai’ kelimesini duyduğumuzda aklımıza tek gelen küçük Japon ağaçlarıydı. Japoncada ‘bon’ tepsi, ‘sai’ de ağaç demekmiş, tepside yani saksıda yetişen ağaç anlamında bonsai kelimesi kullanılırmış. Söylenişi çok benzese de ne yazık ki son günlerde ölüm haberlerinde duyduğumuz sentetik uyuşturucu olan bonzai ile hiçbir benzerliği yok.

Adını neden bonzai koydular bilmiyorum, sanırım uyuşturuculara şifreli isimler taktıklarından olsa gerek. Dünyada farklı isimler altında satılmakta bonzai; Jamaikan, spice gold, spice diomand, blue lotus… İsimleri afili olabilir, merak uyandırabilir ama unutmayın bunlar kimyasal UYUŞTURUCU! Baştan söyleyeyim sentetik uyuşturucu zararlı da sentetik olmayan, doğal olanı zararsız algısına kapılmayın! Hiçbir uyuşturucuya bulaşmayın.

Bonzai nedir diye araştırdıysanız sentetik kannabinoid kelimesini okumuşsunuzdur. Kannabinoid nedir peki? Cannabis sativa yani Hint keneviri, binlerce yıldır Orta Asya ve Çin’de kullanılmakta. Cannabis sativa bitkisi 480 tane madde içermekte ve bunların 66 tanesi kannabinoid olarak adlandırılır. En bilineni ve kullanılanı ise delta-9-tetrahidrokannabinol (?9-THC)’dür ve esrarın en etkili formudur. Marihuana, ot, joint, pot da esrar için kullanılan diğer isimlerdir. Eroin ise bağımlılık yapma gücü en yüksek olan narkotiktir. Kannabinoidler, Opioidler gibi, Türkçe söylersem, esrar da aynı eroin gibi santral sinir sistemindeki reseptörlere bağlanarak etki eder. 1992 yılında beyindeki kannabinoid reseptörlerinin bulunması sonrası bu sisteme endojen kannabinoid sistemi, bu reseptörlere de CB1 ve CB2 adları verildi. İşte kannabinoidler, ister doğadan bitki formundan ister kimyasal olarak elde edilmiş olsun, beyindeki bu reseptörleri etkiler. Beynimizdeki limbik sistemi (hafıza, algı ve  muhakeme yani kognisyon) ve mezolimbik yolu (ödüllenme hissini) ve ağrı algısını etkiler.

Endojen kannabinoid sistem üzerinde çalışmalar sürmekteyken sentetikler piyasaya çıkınca tüm dünyada araştırmalar bunların potansiyel etkilerine odaklandı. Çünkü kimse bonzai kullanılınca ne olur, nasıl olur, etki mekanizması nasıl çalışır tam olarak açıklayamamakta.

Kırmızı reçeteli satılan benzodiazepin grubu ilaçlardan olan fenazepam da bonzainin içeriğinde bulunmakta. Fenazepam aslında anksiyeteyi azaltmak amaçlı reçete edilen bir ilaçtır. Benzodiazepinlerin genel etkileri, yan etkileri ve toksisitesi bilindiğinden bunun üzerinden biraz bilgi verilebilir. Benzodiazepinler epilepsi ataklarını durdurmada, anksiyeteyi (gerginlik, öfke) azaltmada ve sedasyon (sakinlik) sağlamakta kullanılır. Alkol ve madde bağımlılığı tedavisinde de kullanılır. Kısacası benzodiazepinler sakinleştirici, öfkeyi azaltıcı ve diğer uyuşturucuların etkisini arttırıcı özelliktedir. Bu nedenle alkolle birlikte alındığında çok daha etkili olurlar.  Ancak bağımlılığında işler değişir. Daha doğrusu bağımlı birisi ilacı bırakınca yoksunluk sendromuna girer ve ironik olarak iyileştirdiği her şeyin tam tersini yapar. Epilepsi atakları, paranoya ve anksiyete öfke nöbetleri geçirir bırakan kişi.

Bonzai yüzünden tüm dünyada ve ülkemizde pek çok genç yok yere ölmekte. Bedeninizi ve zihninizi uyuşturmayın. Gençler, siz siz olun, ‘Bir taneden bir şey olmaz’, ‘Tuz kadar küçücük zaten’, ‘Bir fırt çek erkekliğini kanıtla’ laflarına aldanmayın. Kendinizi cennette değil morgda bulursunuz.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s