Gençlik nedir?

Gençlik nedir? 

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

GençlikAllahınbirlütfubence.Hayatın ilk 10yılıçok daanlamadangeçiyor.Oysagençlik öyle mi?Herkesortaokul,lise veüniversiteyıllarınakısacasıokulsıralarınadönmekister.Pekigençkimedenir?DünyaSağlıkÖrgütüverilerinegöre 10-19yaşlararasınaergen, 15-24yaşarasınagenç, 10-24yaşarasıtopluma isegençlikdenir. Çocukluktanyetişkinliğe hemfiziksel hemzihinselgeçişdönemiolandinamikdönemdirergenlik. Ilkgençlikyıllarıergenliğinbaşladığı 12 ve 15yaşlarıarasıdır.Ortaokulyıllarınadenkgelir.Bedenindekideğişikliklebaşetmeyeçalışırkenduygularını vedürtülerinikontrolaltındatutmaya çalışırlar.Gerçekgençlik ise15’ten21’ekadarkisüredir. Lise veüniversiteyıllarıdır. Uzamışgençlik de25’ekadarkisüreyedenir.UNESCO’yagöregençlikçekingenlikyerinecesaretinağırbastığı,macerayaşamakistenenbirdöenmdir.BirleşmişMilletler degençleri ’15-25yaşlarında,eğitiminedevameden,herhangibirişteçalışıphayatınıkendiidameettirmeyen vekendine aitbireviolmayankişi’olaraktanımlar. Bunagöre genç,cinselolgunlaşmasınıtamamlamış amabağımsızlığınıkazanıperişkinlerarasınakatılmamışlardır.Halaebeveynlerinebağımlı, parakazanamayankişilerdir.Tanımlar ve yılları bir kenara koyarsak kanınızın hızlı aktığı, bedeninizdeki enerjinin hiç bitmeyeceğini sandığınız yıllar bence gençlik. Geleceğe umutla baktığınız, “herşeyi yapabilirim” dediğiniz, ütopik hayaller kurduğunuz,  “Şimdiki aklım olsa asla yapmam” denen işleri yaptığınız.  Zaten hayattan tecrübeler edinip de oturaklı hale geldiniz mi size artık genç değil orta yaşlı deniyor.

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Ulusça Soma’daki faciadan sonra ne bayram kutlayacak halimiz kaldı ne eğlenecek. Ancak bugünün anlamını unutmamalıyız. Gençlere verilen önem sadece bugünle sınırlı kalmamalı. Yetişkinliğe geçiş döneminde olan bu insanlara daha çok olanak sunulmalı. Sağlıklı nesiller yetişmesi için doğru beslenme kadar spor yapmaları da önemli. Bedenimiz için her yaşta spor yapılmalı. Gençler sadece spor izlemekle kalmamalı kendileri de aktif yapmalı. Bunu alışkanlık haline getirirlerse hayat boyu hastalıklara yakalanma olasılıkları da azalır.

Atatürk’ü minnetle anıyor, Gençlerimizin bayramını buruk olarak kutluyorum. Çünkü kalbimiz Soma’daki yetim kalan çocuklarda ve gençlerde!

Sağlıkla kalın.

http://www.haberekspres.com.tr/genclik-nedir-makale,2335.html

http://www.cankayagundem.com/genclik-nedir-makale,715.html

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s