1 karbon + 1 oksijen = Ölüm

17 Mayıs 2014, 09:45

1 karbon + 1 oksijen = Ölüm

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

1 tane karbon ve 1 tane oksijen atomu nelere kadir! C ve O birleşmesiyle CO (karbonmonoksit) meydana gelir. Bu molekül gaz formundadır. Kömür, odun, tüp gazı, benzin ve doğal gazda yani yapısında C (karbon) bulunan yakıtların yanmasıyla açığa çıkar. Zehirli bir gazdır ve öldürücüdür. Kanımızda oksijeni taşıyan kırmızı hücrelerimizin içindeki hemoglobine karbonmonoksit oksijenden daha çabuk bağlanır ve daha zor bırakır. Bu tatsız-tuzsuz, renksiz ve kokusuz gaz kandaki hemoglobine oksijenden neredeyse 200 kat fazla bağlanır. Karbonmonoksit hemoglobinle birleşince COHb (karboksihemoglobin) meydana gelir. Böylece dokulara ve organlara oksijen taşınamaz. Beyin ve kalp işlevi durunca zaten hayat da biter.

Karbonmonoksit zehirlenmesi gaza ne kadar maruz kalmanızla ilgilidir. Bu süre kısa ise baş ağrısı, bulantı kusma ve sersemlik gibi şikayetlere sebep olurken; uzun süreli veya fazla miktarda gaz baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, çarpıntı ve ölümle sonuçlanır. Araba egzosundan garajda zehirlenmede bu şekilde olur, maden ocağında da.

Kokusuz ve renksiz olduğundan farketmeden insan zehirleniyor. Uykuya eğilim artıp, bilinci bulanıklaşıyor, şuurunu kaybediyor. Bu durumda yapılması gereken en önemlisi olay yerinden uzaklaşmak. Temiz havaya çıkmak. Sonrasında da temel yaşam desteği verilmelidir.

Bu hafta kulağımız gözümüz yaşanan faciadan gelecek haberlerde. Kalbimiz Soma’da! Yitirdiklerimize Allah’tan rahmet sevenlerine de sabır diliyorum. Tüm ulusumuzun başı sağolsun.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s