Hürrem Sultan neden öldü?

Hürrem Sultan neden öldü? 

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Tarihisevseniz desevmesenizde songünlerdeMuhteşemYüzyıldizisinin deetkisiyle busoruherkesindilinde.Acabatarihte bukadarönemli yertutan,koskocabirOsmanlıİmparatorluğunayönverensultanınölümününsebebi neolabilir?Kulunçolanbiriölürmü? Ya dabirazdahaderinlemesinesorarsak bukadarşiddetliomuzağrısınıhangihastalıklaryapar?Eminim diziyi izleyen veya tarihle ilgilenen pekçok kişi internetten araştırmaya çalışmış, tanıdığı hekimlere sormuş, bu soruya cevap aramıştır. Tam da benim kafamdan bunlar geçerken bir kitapla karşılaştım. Çok yeni, taptaze bir kitap. Nisan 2014’te basılan suikast, sır ölümler ve esrarengiz olayları tarihle tıbbı harmanlayan bir eser.

Talha Uğurluel’i kitaplarından ve tv programlarından tanıyorum. ‘Tarihi Sevdiren Adam’ deniyor kendisi için, ben de katılıyorum bu görüşe. Daha önce kaleme aldığı yazılarını da okuduğumdan tarzını biliyor ve seviyorum. Talha Bey ile bu kitabı yazan bir kişi daha var ki şahsen tanıdığım! Tarihin içinde dedektif gibi dolaşan bu hekim ise Dokuz Eylül Üniversitesi Fizyoloji ABD’dan Prof. Dr. Muammer Kayatekin, benim doktora yaptığım bölümde hocam. Kitabı bir solukta okudum. Çünkü ikisinin de bilgi ve donanımlarına çok güveniyorum.

Soru ve cevaplarla, konuyu anlatan zengin fotoğraf içeriğiyle tarihte yer alan önemli şahsiyetlerin ölüm sebeplerini aydınlatan kitabı tavsiye ederim.

Hürrem Sultan’ın neden öldüğüne gelince… Kitabı okuyun derim!

Sağlıkla kalın.

 

http://www.haberekspres.com.tr/hurrem-sultan-neden-oldu-makale,2265.html

http://www.cankayagundem.com/hurrem-sultan-neden-oldu-makale,696.html

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s