Hemşirelerin Lozan çıkartması

Hemşirelerin Lozan çıkartması

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Hemşirelik çok kutsal ve meşakkatli bir meslek. Geçmiş yıllarda hemşireler sadece hekime yardım eden kişiler olarak görüldüğünden hak ettiği yere gelememişti. Oysa ki hemşire olmak için 4 yıllık hemşirelik fakültesinden mezun olmanız gerekir. Üniversite mezunlarıdır hepsi. Özel dalları vardır hemşireliğin, örneğin doğum hemşiresiyle ameliyathane hemşiresinin bilgisi farklıdır. Mesleklerini icra etmenin dışında üniversitede akademik hayatta da hemşirelik önemli yer alır.Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hemşirelik Fakültesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans ve doktora eğitim programları da bulunmakta. Böylece lisans düzeyinin üstünde akademisyenler yetiştirmekte. Hem de öyle 1-2 programla değil. 10 tane yüksek lisans, 7 tane de doktora programı var. Akademisyen olmak isteyen hemşirelere çokça imkan sunulmakta; bilimsel ortamda araştırma yapmak, yayınlar hazırlamak ve yurtdışıyla bağlantılı olmak gibi. Ülkemizde hemşireliğin artık bir bilim dalı olduğu, akademik ortamda oldukça fazla yer kapladığı anlaşıldı.

Geçen hafta İsviçre’nin Lozan şehrinde gerçekleşen kongreye DEÜ hemşireleri adeta çıkartma yaptı. Tüm Avrupa’ya hemşireliğin ne denli önemli olduğunu gösterdiler. ORPHEUS 2014, 9. Uluslararası Doktora Eğitim Kongresi’nin konusu ise sağlık bilimlerinde doktora eğitiminde kariyer olanakları oluşturmaktı. Hemşirelikte doktora eğitimi ve kariyerleri başlığı altındaki oturuma  DEÜ’den Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan başkanlık ederken Lozan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Diane Morin ve Prof. Dr. Venetia Velonaki konuşmacı olarak katıldı. DEÜ’den Tuğba Yardımcı, Canan Demir Barutçu, Hale Turhan Damar, Yasemin Ayhan, Aysun Ünal, Dilay Açıl, Burcu Cengiz ve Ayşe Çolakoğlunun katıldığı kongrede Türk hemşirelerin rüzgarı esti.

ORPHEUS (Organisation fot Phd  Education in Biomedicine and Health Sciences in the European System) yani Avrupa Sağlık Bilimleri Doktora Eğitimi Organizasyonunun Lozan’da yönetim kurulu da değişti. Başkan Prag Üniversitesinden Prof. Dr. Miroslav Cervinka olurken, ORPHEUS’un Genel Sekreteri koltuğuna Dokuz Eylül Ünversitesi Biyokimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan geçti. Bu sadece üniversitemiz için değil İzmir için ve ülkemiz için de gurur kaynağı bir durum. Hocamızı canı gönülden tebrik ederim.
Sağlıkla kalın.

http://www.haberekspres.com.tr/hemsirelerin-lozan-cikartmasi-makale,2257.html

http://www.cankayagundem.com/hemsirelerin-lozan-cikartmasi-makale,689.html

 

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s