Bebekler risk altında

Bebekler risk altında

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
1970’lerdeülkemizdeyenidoğan1000bebekten100’üölüyordu,yanibebekölümhızı 100/1000’lerdeydi.Artık butekhanelirakamlaradüştü.Tabii neyazıkkisıfırlanamıyor verisklerdevamediyor.Bebekölümleriniazaltmak vebebeklerebazıhastalıklarıerkentanımakiçinYeniDoğanTaramaTestleriSağlıkBakanlığı’nca uygulanmakta.Standart olarakdoğanherbebekten ilkkanalınarakanneninTCnumarasıaltındabebeklersistemekaydedilir.Buyıl 1.266.000bebeksistemegirmiş.Ülkemizde %98’lereyakınbirorandasisteme bebekkaydıbulunmakta.Kayıt enkötüdenenillerde bilebusayıendüşük % 96olmakta.Zaten % 90üstüyeterli.Bukayıtsistemiçokönemli,çünküistatistikselverilereldeedilir ve budoğrultudasağlıkpolitikalarışekillenir.Mevcuttaramaprogramındaşuanfenilketonüri,biyonidazeksikliği,tiroidtestleriyenidoğandanalınankandabakılmakta.Ancakfenilketonüribakmakiçinbebeğinbeslenmişolmasılazım. Buyüzden ilkkandadeğil de 48saatsonraalınanikincikandabakılıyor.Bunlarınharicindekalçadisplazisiyanikalçaçıkıklığı veişitmekaybıtaraması yapılmakta.Türk NeonatalojiDerneği ileSağlıkBakanlığı’nınberaberhazırladığıkonjenital (doğumsal)kalp hastalıkları  taramaprogramıçerçevesindeparmakucunatakılanminikbircihazlakandakioksijenmiktarı (oksijensatürasyonu)ölçülmekte.Bu taramalar yapılırken bir yandan da görülmekte ki 1990’lardan beri akraba evliliğinde artış var!!! Akraba evlilikleri bebeklerin sağlığı için büyük risk! Bu konuda her birim üzerine düşeni yapmalı, müftülükten milli eğitim müdürlüklerine, sağlık personelinden halk eğitimlerine kadar.

Bebekler, çocuklar, gençler… Geleceğimiz onlar. Sağlıklı ve eğitimli olmalılar. Bu yüzden yeni doğan taramaları ile erken tanı ve tedavi yapılmakta. Bir taraftan da riskleri ortadan kaldırmak gerekir. Akraba evliliklerine dur denmeli!!!

Not: Geçen hafta DEÜ 15. Pediatri Günleri düzenlendi ve güncel bilgilerle karşılaştık. Organizasyonda emeği geçen herkese ve özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hale Ören’e teşekkürler. 16.’sında görüşmek ümidiyle.
Sağlıkla kalın.

 

http://www.haberekspres.com.tr/bebekler-risk-altinda-makale,2255.html

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s