Arı gibi çalışıyorlar

Arı gibi çalışıyorlar 

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Dün İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezi’ni ziyarete gittim. Her gün 16 bin ambulans çağrısı gelen Çağrı Karşılama Birimi’nde ve Hastanelerarası Koordinasyon Birimi’nde, acil tıp teknikerleri ve hekimler arı gibi çalışıyor. Bu çağrılara karşılık kış aylarında günde yaklaşık 550-600 ambulans çıkışı yapılıyor. Geçen yıl 193.568 ambulans çıkışı yapılmış, bunlardan 32 bin tanesi hastanelerarası nakil, yaklaşık 100 bini olay mahalinden hastaneye teslim edilmiş, diğerleri de olay yerinde ambulans görevlilerinin müdahalesi sonucu hastaneye gitmesine gerek kalmamış. Geçen hafta çıkan yasayla artık gereksiz aramalar ve telefon şakası yapanlar da para cezasına çarptırılacak. Böylece gerçekten ihtiyacı olanlar ambulans çağırmış olacak, gereksiz aramalarla zaman kayıpları önlenmiş olacak.
Binanın açılışı geçen haftalarda yapıldı. Fizkisel koşulları da harika. Eğitim salonları, kafeteryalar, spor salonu bile düşünülmüş. Ama benim en çok ilgimi çeken Çağrı Karşılama Birimi oldu. Bu salonda karşıda dev ekranlar var, bir de her görevlinin önünde ekranlar mevcut. Görevlilerin karşısında ekranda arayan numara görünüyor. Eğer sabit hatsa adres bilgisi de beliriyor orada. Diğer ekranda ise harita üzerinde tüm ambulansları takip ediyorlar, özel ambulanslar dahil. Hangi ambulans nereye gidiyor, saatte kaç km hızla ileliyor, kodları ne anında görüyorlar. Elbette bu iş dikkat isiyor, o yüzden görevliler yoğun saatlerden sonra 2 saat dinleniyor sonra tekrar görevlerine dönüyor. Bazı ekranların karşısında iki kişi oturuyor. Stajyerler paralel kulaklık ile konuşmaları dinleyerek eğitim alıyor. Simülasyon salonunda eğitim almışlar, gerçekte çağrı olmayıp da yan odadan hastaymış gibi arayıp çağrı karşılamışlar. Çalışanların hepsi özel eğitimlerden geçmiş, hepsi bu konuda profesyonel. Hepsi işine hakim. Ve en çok hoşuma gideni de hepsi güler yüzlü.
İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezi böylesi bir sistemle, teknolojiyle, alt yapıyla ve kıymetli personelle çalıştığı için çok mutlu oldum. Sağlık hizmetinin iyi olması sadece iyi hekimlerle iyi hemşirelerle değil, iyi alt yapıyla iyi organizasyonla olur. Dünyanın en iyi hekimi bile olsa, hastaya ambulans zamanında yetişemezse bir anlamı yok! Tabii bunun için herkes üzerine düşeni yapmalı. Trafik kurallarına uyulmalı, sokaklar park edilmiş arabalarla işgal altında olmamalı, şaka olsun diye ya da gereksiz yere 112 aranmamalı. Vakit nakittir derler ya bence hayattır, candır!
Sağlıkla kalın

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s