12 Dev Adam

12 Dev Adam 

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

12 Dev Adam, basketbol milli takımını hatırlatsa da biz Dokuz Eylül Üniversiteliler için başka anlam ifade eder. Bundan tam 36 yıl önce ileri görüşlü 12 bilim insanının önderliğinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi kuruldu. İlk yıllar Ege Üniversitesi’nin binasının üst 2 katındaydı tüm fakülte. Bugün ise kocaman bir kampüs içinde! 12 hekimle başlayan tıp fakültesinde şuan 445 öğretim görevlisi  bulunuyor, tüm akademik kadroyu dahil edersek bu sayı 1000’lere çıkıyor.
1 Mart 2014 Cumartesi günü DEÜ İnciraltı Sağlık Kampüsü’nde Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans  Salonu’nda muhteşem bir törenle kutlandı 36. yıl! Haklı bir gurur, haklı bir çoşkuydu bu. Törende DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. D.r Tülay Canda konuşmasında, kurucu öğretim üyelerinin İzmir’e ikinci bir tıp fakültesi kazandırmak için adeta Ankara’ya çıkartma yapıp orada çadırlarda beklediklerini, çok büyük gayretlerle DEÜ Tıp Fakültesi’nin kurulduğunu anlattı.” Bugün hep birlikte 36. kuruluş yılını çoşku ve onurla kutladığımız DEÜ Tıp Fakültemizi yüceltmek, ona sahip olmak, ulusal ve uluslararası alanda saygınlığını yükseltmek, bize teslim edilen bu kutsal bayrağı, onu daha yükseklere taşıyacak nitelikli genç kuşaklara teslim etmek için çaba göstermek, hepimizin onurla sürdüreceği bir görevdir. Buna yürekten inanıyorum” dedi. DEÜ Rektörü Prof Dr Mehmet Füzün konuşmasında, 12 kişiyle temelleri atılan tıp fakültesinin şuan polikliniklerinde  yılda 1 milyondan fazla hasta bakan bir hastaneye dönüştüğünü, Tıp Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi’nin Dokuz Eylül Üniversitesi için çok önemli olduğunu, ARGE çalışmalarına üniversite olarak destek verildiğini kaydetti.
“Bugün doğum günümüzü kutluyoruz” diyen rektör hocamızı doğrular nitelikte bir tören gerçekleşti. Turkish Brass Ensemble Orkestrası’nın muhteşem performansı eşliğinde sahnede 12 kurucu öğretim üyesini simgeleyen 12 yıldız, atın üzerinde  İzmir’in kurutuluşunda şanlı Türk Bayrağı’nı göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin ve ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’i resmetti ressam Güner Özkan ve ressam İlhan Dündar. Orkestra solistleri Derya Gönüldaş ve Levent Gündüz, Orkestra Şefi Kenan Gökkaya, finaldeki İzmir Marşı’nda büyük alkış aldı. Halk oyunlarından zeybek gösterisi İzmir’e ve Dokuz Eylül’e yakışır nitelikteydi.
Emekliler, profesörler, doçentler, uzmanlar, asistanlar ve öğrenciler… Tüm Dokuz Eylül Üniversitesi, bu çoşkuya katıldı. Bir Dokuz Eylüllü olarak geçmişimizden gurur duyarken geleceğe umutla baktım. Daha nice yaşlara DEÜ TIP Fakültesi!
12 Kurucu Öğretim Üyesi: (1 Mart 1978)
–    Prof. Dr. Kelam Astarcıoğlu
–    Prof. Dr. Şakir Fadıloğlu
–    Prof. Dr. Nejat Kaplanoğlu
–    Prof. Dr. Sadun Koşay
–    Prof. Dr. Mithat Özer
–    Prof. D.r Hamit Özgönül
–    Prof. Dr. Nevbahar Taneli
–    Prof. Dr. Mehmet Tiner
–    Prof. Dr. Ömer Yiğitbaşı
–    Prof. Dr. Cevdet Arsan
–    Doç. Dr. Vedat Orhan
–    Doç. Dr. Mustafa Palandöken
Advertisements

1 Comment

Filed under Köşe Yazılarım

One response to “12 Dev Adam

  1. Çook eski günleri anımsadım sayenizde, teşekkür ederim;) Dokuz Eylül Tıp Fakültesi daha önce İzmir Tıp Fakültesi olarak 1 Mart 1978 yılında kurulmuştur. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi adını almıştır. Bendeniz 1984 mezunuyum (ilk mezunları)
    Selamlar sevgiler-
    Alper Kaya

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s