Hong Kong gribi mi yeni moda kuş gribi mi?

 

 

Hong Kong gribi mi yeni moda kuş gribi mi?

 

Yine grip yine salgın! Her yıl yeni bir şey çıkıyor karşımıza. Kuş gribi, domuz gribi hatta bir ara at gribi bile çıktı. Öksürük, tıksırık, ateş birşey değil de sonunda ölüm olması can sıkıcı! Malum
2009’da domuz gribi tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelmişti. 5 bin civarı ölüm oldu. Sonra bir telaş aldı hepimizi aşı olalım mı olmayalım mı diye. Kuş gribi de pek çok kanatlı hayvanın ve insanın ölümüne sebep oldu. Sonrasında bilinçsizce kuşlar telef edildiğinden kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi türedi başımıza!
 
Gelelim grip mevzusuna. Tüm A grubu influenza virüsleri hemaglütinin ve nöraminidaz adlı proteinleri içerir. Lakin bu proteinlerin yapısı virüsün genetik değişikliklerine (mutasyonlarına) bağlı olarak farklılık gösterir. İşte griplerde H ve N harfleri bunları simgeler. İnflenza A diğer adıyla Grip A’nın alt başlıkları alt türleri var. Yani bizim birbirinden çok farklı sandığımız kuş gribi domuz gribi aslında aynı virüsün farklı protein yapılarıyla yeniden şekillenmiş hali.
 
Kaç gündür televizyon kanallarında ve gazetelerde kuş gribi ve domuz gribi haberleri var. Konuştuğum meslektaşlarımın dilinde grip muhabbeti var. Sağlık ocağındaki hemşire arkadaşım da çocuk doktoru arkadaşlarım da aynı şeyleri anlatıyorlar. Sadece İzmir’de de değil bu durum.
 
Bir tarafta öksürük, ateş, baş ağrısı, burun akıntısı gibi grip şikayetleri ile hekime gidenlerde tespit edilen H3N2’den bahsediliyor. Bu 1968-1969’da Hong Kong’da 1 ila 4 milyon kişinin ölümüne neden olan virüs tipi!
 
Öbür taraftan H1N1 yani bilinen adıyla domuz gribi vakaları ve H5N1 kuş gribi vakalarını duyuyoruz dünya çapında. 2013’de Çin, Tayvan ve Hong Kong’da 139 kişiyi hasta eden ve 45’inin ölümüne sebep olan, 8 bin 500 kanatlıyı telef eden yeni bir tür kuş gribi H7N9 çıktı.
 
Bitmediiii! 2013 aralığında en son moda kuş gribi çıktı, H10N8. Üstüne üstlük 85 yaşında bir teyzeninde ölümüne sebep oldu.
 
Her gün piyasaya çıkan akıllı cep telefonlarının hızına ve modasına yetişemiyoruz derken şimdilerde gribin modasını takipte zorlanıyorum. 3 hafta süren uzun soluklu bir gripten yeni kurtuldum ama H’sini ve N’sini ne siz sorun ne ben söyleyeyim! Kuş muydu domuz muydu yoksa Hong Kong muydu bilmiyorum. Hekim olduğumdan, bağışıklık sistemimde sorun olmadığımdan ve genç olduğumdan bu kadar rahatım. Yoksa iş ciddi haberiniz olsun.
 
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s