Ölesiye çalışmak: Karoşi Hastalığı

Ölesiye çalışmak: Karoşi Hastalığı

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
İlk kez 1970’lerde Japonya’da bir genç çok çalışmaktan ölür. Sonraki yıllarda buna benzer vakalar yaşanır ve iş sağlığı hekimleri Karoşi Hastalığı adını verir bu duruma. ‘Karo’ gönüllü çalışmak demekmiş Japonca’da ve bu kelimeden türetmişler. Globalleşen dünyada bu ad da yaygınlaşır tüm dünyada duyulmaya başlanır.

Karoşi aslında sadece tıbbi bir terimi içermez. Sosyo-medikal bir durumdur bu. Çünkü çok çalışmak stresi, uykusuzluğu ve yorgunluğu getirdiği kadar, kişiyi etrafından kopartır; çok çalışanlar kendilerine ve etrafına zaman ayıramaz ve iletişim kopukluğu yaşarlar.

İnsan çok çalışmaktan neden ölür? Beyin kanaması, kalp krizi ve ani kalp durması! Örneklerle açıklayayım. Günde 8 saat haftada 40 saattir normal çalışma, yani mesai süresi. Oysa Japonya’da 34 yaşında 1 haftada 110 saat çalışıp kalp krizinden ölen var! Ayda 5 nöbet tutup 34 saatlik nöbet sonrası ölen 22 yaşında hemşire var. Bu hesaplamayla hiç izne ve tatile çıkmasa, yılda 2080 saat çalışır biri, ki yılda 3000 saat çalışıp inme inen ve hayatını haybeden 37 yaşında otobüs şöförü ve 4000 küsur saat çalışıp benzer şekilde ölenler var.

Çalışma saatlerini düzenlemek, fazla mesaileri azaltmak, işçi ve işveren arası diyalogları geliştirmek, sağlık sorunları varsa (kalpten tutun da depresyona kadar) gerekli tıbbi desteği sağlamak Karoşi Hastalığını önlemekte yararlı olur.

Ülkemizde böylesi bir ölüm daha görülmedi. Çalışkan ve üretken olmak güzel ama insan sağlığından hele hele hayatından daha önemli değil. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve ülkemizde ‘Karoşi Hastalığı’ meslek hastalıklarında yer almakta. Hatta 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan işyeri hekimliği sınavında da sorulan bir soruydu. Umarım sadece sorularda kalır ve bu tarz ölümler görmeyiz.

Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s