Okullarda aşı zamanı

Okullarda aşı zamanı

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Sağlık Bakanlığı tarafından okul dönemi bağışıklık çalışmaları kapsamında ilkokul 1. sınıf öğrencilerine kızamık, kızamıkçık, kabakulak içeren 3’lü karma aşı ve difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci (DTP-IPV) içeren 4’lü karma aşı; ortaokul son sınıf yani 8. sınıf öğrencilerine de tetanos aşısı yapılmaya başlandı. Dün 1. sınıfta okuyan oğlum Burak ve 8. sınıftaki yeğenim Sedat aşı oldular.

Cuma günü aşı olacağı için perşembe gecesinden banyo yaptırdım. Çünkü aşılama olduğu gün banyo önerilmez. Aşılama öncesi mutlaka okula, aşı karnesinin fotokopisini gönderin. Çocuğa aşının daha önce yapılıp yapılmadığını bildirin. Aşı olacağı gün bir ilaç içti mi, alerjisi var mı, başka bir rahatsızlığı var mı, mutlaka aşı yapacak sağlık ekibine bu konularda bilgi iletin. Malum hava hastalık havası. Çocuğunuzda hafif nezle varsa ya da kendini biraz kırık hissediyorsa aşı yapılmasında sorun yok. Ama ateşi varsa, durumu daha ağırsa aşı ileri bir tarihe ertelenir.

Aşıdan sonra aşılama yerinde kızarıklık, hassasiyet, ağrı ve şişme olabilir ama 1-2 güne bir şeyi kalmaz. Yine aşı yapıldığı gün ve ertesi günde hafif ateş, tedirginlik, keyifsizlik, iştahsızlık görülebilir. Eğer çocuğun ateşi 39 derece ve üzerine çıkarsa mutlaka doktora başvurun çünkü bu beklenen bir durum değildir.

Gelelim şu karma aşı meselesine. Aynı aşı iğnesi içerisine birden fazla aşı konulmasına karma aşı denir. Böylelikle daha az sayıda iğne yapılmış olunur. Hem çocuğun canı daha az yanar, hem her aşıya konulan ek madde miktarı azalmış olur hem de tek tek yapılan aşılara göre yan etkileri daha aza inmiş olur.

KKK dediğimiz 3’lü karma aşı; kızamık (measles), kabakulak (mumps) ve kızamıkçık (rubella) hastalık aşılarını içerir. Geçtiğimiz yıl ana sınıflarda KKK (MMR) aşısı yapılmıştı pek çok okulda. Bu nedenle geçen yıl 3’lü karma aşısı olan miniklere bu yıl sadece 4’lü karma yapıldı. 4’lü karma ise difteri, tetanoz, boğmaca ve çocuk felci (DTP-IPV) aşılarını içerir. Benim oğlum da geçen sene KKK aşısını olduğundan dün sadece 4’lü aşı oldu. Ortaokul son sınıflar ise sadece tetanoz aşısı oldular, çünkü onların karma aşıları çoktan bitti.

Aşılama oldukça önemli. Hastalıklara karşı bağışıklık, böylelikle koruma sağlar. Çocuğunuza ait aşılama karnesini, sağlık raporlarını saklayın ve düzenli not edin. Aşıları kayıt edin karneye. Hatta benim yaptığım gibi aşının barkotunu karneye yapıştırın. Aşı karnesine aşılama tarihlerini kayıt etmeyi unutmayın ve karneyi kaybetmeyin!
Çocuklar en değerli varlıklarımız, onların sağlıkları da her şeyden kıymetli.
Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s