Tükrük bezi neden şişer?

Tükrük bezi neden şişer?

Bundan 2 hafta önce haftasonu şöyle rahatça evde kahvaltı yapayım dedim ki ne mümkün. Sol kulağımın önünde her lokmada müthiş bir ağrı!!! Hele hele limonlu zeytini yememe imkan yok. Eşim şişmiş yanağımı görünce “Kabakulak mı oldun?” diye sordu. Küçükken geçirmiştim kabakulak, başka birşey olmalı muhtemelen tükrük bezimde bir sorun var diye düşündüm. Kabus gibi geçen bir haftasonunun ardından kulak burun boğaz uzmanına muayene oldum. Tahmin ettiğim gibi parotis bezim şişmiş! 2 hafta içinde düzeldi.

Tükrük salgılayan ve bunu ağız içine salan 3 ana tükrük bezi var. Parotis bezleri yanakla kulak birleşiminde bulunur ve tükrüğü üst çenedeki azı dişlerine yakın bir yere salar. Submandibular bezler ise çenenin altında yeralır ön alt dişlerin arkasına salar tükrüğünü. Bir de dilaltında bulunan bezler var.

En sık görülen tükrük bezi hastalığı benim de başıma gelen tükrük bezi taşı! Bazı ilaçlar, susuz kalmak, beslenmenin bozulması, çok fazla miktarda diş macunu kullanmak gibi nedenlerle taş oluşabilir. Çoğunlukla da nedeni tam bilinmemektedir. Tükrük bezinin içinde taş oluşur ama biz hissetmeyiz. Ne zaman ki salgı kanalını tam ya da kısmen tıkar işte o zaman şişlik ve ağrıyla karşılaşırsınız. Muayene sırasında tükrük akışının olup olmamasından anlaşılır bu durum.

Bazen bu taşlar, ağız hijyeninin bozulması daha kolay bakteri ve viral enfeksiyonlara yakalanma olasılığınızı arttırır. Tükrük bezilerinde kistte görülebilir. Taştan, enfeksiyondan, hatta alınan darbeden bile kist oluşabilir. Unutulmaması gereken bir hastalık da nadir görünse de tükürük bezinin kanseridir. Sigara, radyasyon, Sjögren Sendromu (otoimmun hastalık) kansere neden olabilir.

Eğer sizin de yemek yerken şiddetlenen ağrınız, çene altında ya da kulak önünde şişliğiniz varsa, eşlik eden ağızda kötü tat varsa, çiğneme ve yutma güçlüğünüz varsa hekime başvurun. Ne olacağı belli olmaz, atlamayın.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s