Benim başıma gelmez

Benim başıma gelmez

3. sınıftan 4. sınıfa geçtiğim yaz Brezilya’da Sao Paulo şehrinde kadın hastalıkları ve doğum stajı yaptım. Hayatımda ilk kez doğuma yardımcı olup bir bebeğin dünyaya gelişine hekim olarak tanıklık ettim. Ve göbek kordonunu kesince adını ‘Ozi’ koydum çünkü yurtdışında bana kızlık soyadım olan Özyavuzgil’i söyleyemediklerinden hep Ozi derlerdi. İşte benim doğurttuğum ilk bebeğim Ozi ne yazık ki hayata 1-0 yenik başladı. Çünkü annesinden kaptığı bir virüs vardı o minicik bedeninde. AIDS hastalığına sebep olan HIV virusu ile doğdu.
1981’de Amerika Birleşik Devletlerinde biri eşcinsel diğeri de uyuşturucu bağımlısı olan iki kişide  ilk kez AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) yani Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu görülürken, 2 yıl sonra da Fransa’da hastalığa neden olan virüs HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü) bulundu. 85’te de bunu kanda tespit eden serolojik kan tahlilleri geliştirildi. 1981 yılından bu yana 70 milyon kişi HIV kaparken, 35 milyon kişi AIDS’ten hayatını kaybetti. Afrika’da ölüm sebeplerinin başında gelirken tüm dünyada 4. sırada yer alır. Afrika’da her 20 yetişkinden 1’inde HIV virüsü var!
Cinsel yolla, kan nakliyle, anneden bebeğine anne karnındayken ve sonrasında emzirirken, ortak kullanılan manikür-pedikür aletlerinden, enjektörlerden HIV bulaşabilir. Virüs kanla ve cinsel sıvılarıyla bulaşır. Ama diğer beden sıvıları olan ter, idrar, tükürük ve gözyaşıyla bulaşmaz, ya da el sıkışmakla, yanına oturmakla, ortak havlu kullanmakla da bulaşmaz. Grip gibi havada asılı kalmaz bu mikrop çünkü daha dayanıksızdır, dış koşullarda yaşayamaz.
Bulaşma yollarını bilip ona göre önlem almak gerekir. En önemli bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Bunu da açacak olursak anal ilişkiden en sık bulaş olur. Çünkü anal bölgede kanama olursa kan yoluyla bulaşma kolaylaşır. O yüzden eşcinsellerde daha sık görülür AIDS. Doğum kontrol hapları, sprem öldürücüler AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma sağlamaz. En iyisi lateks kondomlarla sağlanan korumadır.
Kanla temas edebilecek aletler ortak kullanılmamalı. Uyuşturucu başlı başına zararlı ama bir de ortak enjektör kullanımı ile AIDS riski artmakta. Manikür pedikür yaptırırken kullanılan aletlerin kişiye özel olması, berberde kullanılan jiletin tek kullanımlık olması, yurtta ya da ev arkadaşınızla aynı traş jiletinin kullanılmaması da önemli.
Sinsi bir hastalık bu. İnsana HIV bulaşınca 10-15 yıl içinde etkisini gösterir ve AIDS’e neden olur. Bu da hem bağışıklık sistemini çökertir hem de bazı kanserlere zemin hazırlar. Pek çok antiviral ilaç üretilse de tam kür etme imkanı hala net değil.
1 Aralık Dünya AIDS günü. Kırmızı kurdele de AIDS ile savaşı simgelemek için takılıyor yakalara. İnsanlara önyargılarından kurtulmalarını da hatırlatan bir gün bence çünkü AIDS bir hastalık, suç değil, ceza değil!
‘Benim başıma gelmez’ demeyin, herşey insanlar için!
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s