İnternete bakmayın!

Arkadaşım, dostum hatta kardeşim dediğim, canım gibi sevdiğim birinin kanser olduğunu duymak şok etkisi yarattı. Ben bu duyguyu yaşarken bir de kendisini düşünün. Trafik kazası gibi, pat diye aniden, sinsice! Herşey güllük gülistanlık dediğiniz vakitte, rutin kontrolde karşınıza şüpheli kitle çıkıyor. Ardından apar topar ameliyat oluyorsunuz ve sonuç kötü huylu çıkıyor. 

Kimse bunu kolay kolay kabul etmez. Sindiremez. Hele hele yaşınız daha 30’lardaysa, eteğinizde bebecikleriniz varsa… 150 yaşında bile olsanız yaşamak, var olmak ister insan. Çok şükür ki arkadaşımın hastalığı ameliyatla temizlendi ardından gelecek tedavilerle de kökü kuruyacak bu illetin.

Farkındaysanız “tümoral kitle” yok efendim “maling hücre” diye yazamıyorum. Canı acıyınca hekimlik bir kenarda kalabiliyor. Derenin öbür tarafına geçiyorsunuz. Ahkam kestiğiniz herşeyi unutuyorsunuz. Önlük ve steteskopu bırakıyorsunuz elinizden, dostunuza destek olmaya çabalıyorsunuz.

Şu internet ve bilgisayar yüzyılın icadı bana göre. Ama bilir bilmez herkes fikrini söylerken başkalarını üzdüklerinin farkında değiller. Bir şey kafamıza takıldığında hemen “Google amcaya soralım” diyoruz. Eğer kanser hastasıysanız lütfen bakmayın internete. O kadar yalan yanlış bilgiler var ki. Zaten “Kanser” lafı hoş değil, hasta bununla başa çıkmaya çalışırken bir de karşısına garip sonuçlar çıkıyor. Korkuyor hasta, bilinmezlikten korkuyor, başına ne geleceğinden korkuyor. İnsan hayatı boyunca çok kez grip olur, aspirin içer ama bu farklı geliyor. Sonra açıyor interneti ve yazıyor google’a. Karşısına milyonda 1 görülen bir yan etki bile çıksa kafasına takıyor bunu. En iyi seyirli kanser bile olsa, sanki yarın ölecekmiş hissine kapılıyor.
Yapmayın, moralinizi boşuna bozmayın, mevcut stresinizi arttırmayın.

Sağlıkla kalın.

Not: Arkadaşımınki en iyilerinden ve tamamen kür olacak. Acil şifalar diliyorum tüm hastalarımıza.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s