Hem kör hem sağır hem dilsiz

Hem kör hem sağır hem dilsiz

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Bir haftadır televizyonlarda ve gazetelerde “Benim Dünyam” adlı Türk filminin haberlerini görüyoruz. Herkesin dikkatini çeken ise başrolde Beren Saat’in canlandırdığı karakterin hem kör hem sağır hem dilsiz oluşu. İnsanlar merak ediyor bu nasıl olur? Merak ettikleri bir başka konu da nasıl iletişim kurduğu ve hayatı nasıl öğrendiği. Çünkü işitme engelli olan birisi görüyorsa işaret dilini öğrenir, dudak okur ve iletişim kurar. Benzer şekilde görme engelli bir kişi, duymasında sorun yoksa seslere kulak vererek hareket eder, parmaklarıyla dokunarak kabartmalı Braille alfabesiyle okuyabilir.
Kızamıkçık döküntülü viral bir hastalıktır. Genelde hafif seyreder ama gebeyken geçirirseniz bebek etkilenir ve doğduğunda bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar görülür. Gebeliğin kaçıncı haftasında hastalandığınıza göre, etkilediği organlar değişse de bebekte doğuştan sağırlık, göz küresi küçüklüğü, katarakt, gözün arka tabakasında bozukluklar (retinopati), zeka geriliği, kalp-damar hastalılları görülebilir. Buna Doğumsal Kızamıkçık Sendromu (Konjenital Rubella Sendromu) adı verilir. Bu hastalığı geçirenler doğuştan hem görme hem de işitme engeliyle doğabilir. Çocuklara 12. ayda yapılan karma aşının içinde bulunan kızamıkçık aşısının 4-6 yaş arası 2. dozu uygulanır. Bağışıklık sistemi iyi ve aşıları tamsa, kişi gebe kaldığında bu virüsten etkilenmez ve bebeğine de geçmez. Böylelikle Konjenital Rubella Sendromu önlenir. Dünya çapında hem kör hem sağır olan efsane bir kişi var, adı Helen Keller. Bebekken geçirdiği ateşli hastalık sonucu görme ve işitme yetisini kaybetmesine rağmen 5 dil bilen, yelkenle gezmekten bisiklet binmeye, satrançtan kitap yazmaya kadar 10 parmağında 10 marifet olan biri. Yaptığı sosyal etkinlikleri ve engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına adanmış bir hayatı olan bu bayan başkanlar tarafından Beyaz Saray’da ağırlanmış ve Özgürlük Madalyası kazanmıştır.
İletişim kurmak, hayata bağlanmak engeli olanlar için çok kolay değil her zaman. Özellikle de sağır-körseniz. Amerika’da geliştirilen bir metodla öğreniyorlar. Metodun adı da eğitim gören ilk 2 çocuğun adından geliyor, Tadoma Metodu. Kişi başparmağını konuşanın dudaklarına değdirirken ortanca parmağı yanaklara, serçe parmağını da boynuna gelecek şekilde yerleştirir. Baş parmakla dudakları takip eder, bir nevi dudak okur. Ortanca parmak çene hareketlerini ve yanakların dolgunluğunu algılar. Serçe parmak da gırtlaktan gelen titreşimleri hisseder. Bu yönteme ‘taktid dudak okuma’ da denir. Eğer konuşmacı işaret dilini de biliyorsa, sağır-kör olan kişi bir eliyle yüzünden dudakları okurken bir eliyle işaret dilini takip eder.
Bu anlattıklarım elbette 1 günde öğrenilecek şeyler değil. Ama hiç bir şey çaresiz değil. Engelleri aşmak için azimli olmak gerekir. Herkesin de destek olması gerekir, çünkü engeller birlikte aşılır.
Sağlıkla kalın.
Advertisements

1 Comment

Filed under Köşe Yazılarım

One response to “Hem kör hem sağır hem dilsiz

  1. SÜNDÜS DEMİR

    BİZİM çINAR BEBEĞİMİZ ŞU AN İKİ BUÇUK AYLIK VE DOĞUŞTAN KÖR VE SAĞIR SONRADAN OLMADI YANİ VE DÜNYADA BÖYLE BAŞKA BİRİ DAHA YOK GALİBA OKUDUĞUM YAZIDAN BUNU ANLADIM .
    ÇINAR DOĞDUKTAN BEŞ GÜN SONRA ANLADI DOKTORLAR DURUMUNU ÇINARI EĞİTEBİLECEK BİR OKUL YADA EĞİTMEN ARAŞTIRIRKEN NETTE ZATEN HİÇ BU DURUMLA ALAKALI BİR YAZI YOKTU DAHA SONRA BEREN SAATİN FİLMİ ÇIKTI SANKİ HAYAT BİZE OYUN OYNAR GİBİ .TÜRKİYENİN BELKİDE DÜNYANIN TEK KÖR VE SAĞIR BEBEĞİ ÇINAR İÇİN DUA EDİN.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s