Dengesizlik-baş bönmesi-vertigo

Dengesizlik-baş bönmesi-vertigo 

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Bayramda babamın dengesi bozuldu, öyle ki baş dönmesinden yere düşüp yığıldı koca adam. İki gün şiddetli baş dönmesiyle ne yattığını anladı ne oturduğunu. Sonunda mide bulantıları ve kusmalar başladı. Hemen doktora götürdük, yapılan muayenesiyle tanı kondu: İç kulaktaki kristallerin yer değiştirmesiyle oluşan vertigo.
Latince ‘vertigo’ dönmek demek. Bir başka tanımlamayla hareket duygusunun bozulmasıdır. Baş dönmesi o kadar şiddetlidir ki mide bulantıları bile olur. İç kulaktaki dengenin bozulması ve Meniere Hastalıklarında görülen baş dönmesi vertigodur ama tansiyon düşmesi vertigo sayılmaz.
Hasta o kadar güzel tarif eder ki vertigo olduğunu hemen anlarsınız. “Yer ayağımın altından kayıyor”, “başım aşağıda ayaklarım yukarıda gibi” ya da “bir yana devrilecekmişim gibi hissediyorum” der hastalar. Kulak 3 bölümden oluşur, dış, orta ve iç. İç kulak denge organımız. Salyangozun içinde minik kum tanesi gibi kristaller var. Bunların yer değiştirmesiyle denge bozulur. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, kafaya darbe almak, uzun yolculuk yapmak neden olur. İç kulak kristallerinin yerinden oynaması baş dönmelerinin % 30’undan sorumludur. Örneğin Mevleviler döner ama başları dönmez çünkü başı belli bir açıyla eğerler ve kristallerin yerlerini bozmazlar, böylece başları dönmez.
Baş dönmeleriniz varsa mutlaka nörologa başvurun. Eğer sebep iç kulak kristallerindense yapılan bir savurma hareketiyle ve size vereceği bazı egzersizlerle kolayca iyileşirsiniz.
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s