Kutsal Yolculuk ve MERS

Kutsal Yolculuk ve MERS
Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
2012 yılında Suudi Arabistan’da ilk kez görülen solunum yolu hastalığı yapan virüse Middle East Respiratory Syndrome (MERS) adı verildi. Orta Doğu Solunum Sendromu demek oluyor bu. Coronovirüs ailesinden bir virüs olduğu için ‘MERS-CoV’ diye de görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre 2012 Nisanı’ndan bu yana 130 kişiyi hasta edip 58 kişinin ölümüne sebep oldu. Fransa’da 2, İtalya’da 1, Ürdün’de 2, Katar’da 5, İngiltere’de 3, Birleşik Arap Emirliklerin’de 6, Tunus’ta 3 ve en çok da Suudi Arabistan’da 108 MERS vakası görüldü.
Bu sene Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı gebelerin, 12 yaş altı çocuların, 65 yaş üstü kişilerin, bağışıklık sistemi bozuk olanların ve kanser hastalarının bu virüsten kolay etkilenebileceği için Umre ve Hac için gelmemelerinin daha iyi olacağını duyurdu. Çünkü ciddi solunum yolu hastalığına sebep olan MERS-CoV kalabalıkta ve yakın temasta daha çabuk yayılır.  Ciddi ani solunum yolu enfeksiyonuna sebep olurken hastalarda ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleri yapar. Hastalık o kadar ciddi ki hastalananların yarısı ölmekte!
Hastalığı iyileştirebilen bir ilaç yok. Virüs olduğundan antibiyotik zaten işe yaramaz, ama antiviral tedaviler de tam kür sağlamamakta. Bu nedenle Kutsal Yolculuğa çıkanların kişisel hijyene çok önem göstermesi gerekir. Sık sık sabunla el yıkamak önemli. Ayrıca yemeklerin iyi pişmiş olmasına ve temiz olmasına dikkat edilmeli.
Sevindirici olan Suudi Arabistan Sağlık Bakanı’nın şimdilik hacı adayları arasında MERS görülmediğini bildirmiş olması. Umarım her bir Hacı hastalanmadan, sağ salim ülkesine geri döner. Eğer bu bayramda Hacca gittiyseniz ya da yakınınız gittiyse, döndükten 14 gün içerisinde ateş, öksürük, nefes almada zorlanma gibi şikayetler baş gösterirse MERS’i akıldan çıkarmayın ve hemen hastaneye başvurun. Hekime gittiğinizde mutlaka Arabistan’a yolculuk yaptığınızı söyleyin. En etkili tedaviye en kısa sürede başlansın hem de yayılıp salgın olması önlensin.
İyi Bayramlar
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s