Bayramda gut olmayın!

Bayramda gut olmayın!

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Damla Hastalığı da denen hatta zengin hastalığı diye de bilinen gut hastalığı eklemlerde şiddetli ağrıyla kendini gösterir. Eklemde hassasiyet, kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışı olur. Genellikle de ayak baş parmağını tutar. Ayak bileğinde, dizde, el bileğinde ve dirsekte de olabilir. Nadiren kalça ve omuzu da tutar.

Aşırı miktarda et yemekle bir de alkol aldıysanız akut gut atağı geçirebilirsiniz. Önümüz bayram, bayramda güzel bir sofra kurup kurban etini sevdiklerinizle birlikte yemek, kavurmalar yapmak ayrı bir keyif. Lakin bu mükellef yemeğin sonrasında gece uykudan şiddetli eklem ağrısıyla uyanırsınız.

Ayak baş parmağı kızarır, şişer, cildi parlaklaşır ve soyulur. Bazıları hayatları boyu bir atak geçirirken bazıları yıllar geçtikçe sıklaşan ataklarla karşılaşır. Akut atak 5-10 gün sürerken, ilerlerse kronikleşir. Ürik asit kristallerinin birikmesiyle tofüs oluşur yani derinin altında topçuklar meydana gelir.

40-50 yaşlarındaysanız, erkekseniz ya da menapoza girmiş bayansanız gut riskiniz artar. Tam iyileştiren bir tedavisi olmasa da önlenebilir ve ataklar azaltılabilir, şikayetler en aza indirilir. Öncelikli yapılacak olan diyetinize dikkat etmek ve normal kiloda olmak. Aşırı şişmanlarda, proteinden zengin beslenenlerde kan, ürik asit düzeyini yükselir. Fazla alkol alınca yine ürik asit düzeyi artar. Oysa bol su içerseniz böbrekler daha iyi çalışır ve ürik asit kristallerinin atılımını arttırır. Hekiminizin vereceği ürik asit yapımını azaltan ya da atılımını arttıran ilaçlar, ağrı kesiciler tedavide kullanılır.
Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın, uykunuzdan ağrılarla uyanmayın. Eti fazla kaçırmayın!
Hepinize iyi bayramlar.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s