Tatil ve ödevler

Tatil ve ödevler

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Ödev nedir diye tanımına bakınca ‘yapılması, yerine getirilmesi gereken iş ya da davranış’ ifadesiyle karşılaşırsınız. Küçükken çoğumuzun isyan ettiği, ‘keşke hiç ödev olmasa’ dediği olmuştur. Ama aslında ödev olmalı. Öğrencinin öğrendiklerini pekiştirecek, tekrarlatacak, konuyu net anlamasını sağlayacak ödevler olmalı. Beceri kazanmak için tekrar gerekir, bunu yapmalı ödev.

Öğretmen ödev vermiş olmak için değil öğrencinin yararına vermeli. Ödev bir taraftan da çocuklarla okulu ve aileyi birbiriyle bağlayan bir köprü görevi görür. Hatta veliler bile ödev nedeniyle kaynaşır. İlkokula yeni başlayanlar için ödev yapmak problem olabiliyor. Hala oyun çocuğu olan, bir yanı büyümek istese de aklı bebeğinde ya da arabasında kalan çocuğa ödev yaptırmak kolay değil. Burada esas soru şu: Ödevi sevdirmek mi lazım? Eğlenceli bir hale sokmak gerekir. Cevapsa: HAYIR. Hayatı boyunca ödevle yani sorumluluklarla karşılaşacak çocuklara bununla baş etmeyi de öğretmeliyiz.

Ödev yapan çocuğun başında mı durmalıyız? Ödevi beraber mi yapmalıyız? Ödevini unuttuysa mutlaka bulup yapalım mı? Bunlar ve benzeri pek çok soru geçer kafamızdan. Ödevde okunacak kısmı okuyup çocuğa yönergeleri verdikten sonra başında durulmamalı. Çünkü yalnız kalmakla da başa çıkmalı. Eğer tuvalete tek başına gidemiyor ya da geçe odasında yalnız yatamıyorsa mutlaka ödev boyunca ‘anne yanıma gel’ lafını duyarsınız. Sebebi ödevin zorluğu değil, yalnızlık korkusudur. Başında beklemeyip belli bir hedefe gelince size getirmesini ya da sizin gidip kontrol edeceğinizi söyleyin. Örneğin 2 satır yazınca bir bakın ne yapmış. Bunu yavaş yavaş uzatırsınız 2 satır olur 3, sonra olur 1 sayfa. Ödev bitiminde de kontrol edip çantasına koymasını sağlayın.  Beraber yapmanız gereken projeler olabilir ama ödev öğrencinin sorumluluğu sizin değil.

Ve elbet çocuğumuza kıyamıyoruz. Eli yoruldu deyip yazısını çocuğunun yazısına benzetmeye çalışıp eciş bücüş yazan anneler var! Unutmayın bu yaptığınız çocuğunuza iyilik değil. Öte yandan ödevini unuttuysa temin edebiliyor, öğrenebiliyorsanız öğrenin. Fakat bu alışkanlık haline geldiyse, kısacası ‘annem nasıl olsa arkadaşımı arar ve ödevi alır’ zihniyeti yerleştiyse sorun var demek.

Tatilde de ödevleri olacaktır. Zamanında yapmayı, işlerini son dakikaya bırakmamalarını öğretmek, sorumluluklarının farkına varmalarını sağlamada yardımcı olmalıyız. Ne ilk günden yüklenmek ne son dakikaya bırakmak, önemli olan dengeli olmak.

Anne olmak zor ama veli olmak daha zor. Müdahaleci, sürekli koruyan değil hata yapmasına da izin veren olmalıyız.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s