Çocuğunuz bitlendi mi?

Çocuğunuz bitlendi mi?

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Okulların açılmasıyla birlikte toplu yaşama geçildiğinden bazı hastalıklar daha sık görülür. Geçtiğimiz haftalarda gripler, nezleler başladı. Ondan ona derken kolayca yayıldı. Havadan ve temasla bulaşan hastalıklar sadece bunlar değil. ‘Bit’i unutmamak lazım.

Latincesi ‘pediculosis capitis’ olan baş biti saç, sakal ve kaşlara yerleşir. Halk arasında yumurtasına da sirke denir. Bit sirkelerini genellikle kulak arkası ve enseye yakın saç diplerine bırakır. Kan emerek  saçlı deride yaşayan bu asalak müthiş bir kaşıntıya sebep olur. Kaşıntı sonucunda da tahriş ve iltihaplanma görülür.

Bit sıçrama yeteneği olduğundan yakın temastaki okul çocuklarının saçlarından birbirlerine bulaşır. Evde kardeşine, anne ve babasına yayar. Bu yüzden iyi önlem alınması gerekir. Biti görmek çok kolay olmaz ama saç dibinde yapışmış beyaz sirkeleri görmek kolaydır. Yere beyaz bir çarşaf serip sık tarakla saçları tararsanız biti de yakalarsınız.

Eğer çocuğunuz saçlarını sürekli kaşıyor veya kaşındığını söylüyorsa mutlaka kontrol edin. Eskiden gazla temizlenirdi ama göze gelme riski olduğundan artık tercih edilmiyor. Eczanelerde satılan bit ilacı içeren şampuanlar var. Ama bu şampuanlar bit yoksa koruma sağlamaz. Biti ve yumurtasını öldüren şampun, bitin yaklaşmasını önlemez. Saç boyası veya röfle yaptırdıysanız kokusuna bit gelmez (bu konuda biz bayanlar sanırım şanslıyız).

Bazı tenlere bit bulaşmıyor. Nasıl ki sivrisinek bazılarını pek sokmaz, bit de ne hikmetse bazı tenlere bulaşmaz. Bunu tam olarak açıklayan bilimsel çalışma yok. Yani teni şöyle kokana bulaşır da kan grubu bu olana bulaşmaz diye. Hep denir ya ‘bit temiz saça gider’ bu da aslında doğru değil. Tamam temiz saçta da bit olur çünkü normal sabun ve şampuanla gitmez saçtan ama bitlenen temiz de bit bulaşmayan mı pis?

Okullar açıldı, gözünüz çocuklarınızın üstünde olsun. Çocuklarınız kanını bu asalaklara yedirtmeyin!
Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s