İzmir 3. sırada

İzmir 3. sırada
Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
İşyerinde çalışırken bir kaza geçirirseniz buna iş kazası denir. Tabii görevlendirmeyle gittiyseniz, işe gidip gelirken servisteyken, hatta emzikli annenin bebeğine süt vermek için izin aldığı saatlerde de geçirilen kazalar iş kazası olarak kabul edilir. Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labour Organization = ILO) şöyle tanımlar iş kazalarını; ‘Önceden planlanmamış, bilinmeyen ve kontrol altına alınamamış olan etrafa zarar verebilecek nitelikteki olaylardır’.SGK’nın 2012 için açıkladığı istatistiklere bakınca 74.871 işçinin kaza geçirdiğini ve 744 kişinin de hayatını kaybettiğini görürsünüz. En çok iş kazası tahmin edeceğiniz gibi inşaat sektöründe olmakta ve yine en çok ölümlü iş kazası da bu sektörde. İnşaatın ardından kömür madenciliği, metal ürün imalatı,  karayolu taşımacılığı ve boru taşımacılığı gelmekte. İş kazalarının çoğuna makineler sebep olduğu, bunun dışında düşen bir cismin çarpıp devirmesiyle, yüksek bir yerden düşmekle ve kişilerin hemzemin ortamda düşmesiyle gerçekleştiği kaydedilmiş. Ve sonuçta da en çok eller ve parmaklar zarar görmüş.

İstanbul müthiş bir şehir. Ne arasanız var; tarih, sanat, eğitim ve tabii iş! Oldukça da kalabalık olan bu şehirde en çok iş kazası ve buna bağlı ölümler olmakta. İzmir ise 3. sırada gelmekte.

İş kazalarının %88’i tehlikeli hareketten olmakta, yani kişisel kaynaklı. İşyeri önlemini alır, gerekli eğitimleri verir ama işçi kurallara uymaz. %10 ise tehlikeli durumdan yani iş yerinden kaynaklanır. İşyeri gerekli tedbirleri almaz. Bu kazaları önlemek için yapılması gerekenler çok da zor değil. Örneğin işe alınacak işçinin baş dönmesi varsa veya yüksek tansiyon hastasıyla yüksekte çalıştırılmamalı. Kısacası daha ilk işe girerken kişiye uygun işte ve pozisyonda çalıştırmak önemli. İşyerleri sektörlerine göre kanunlarda belirlenen koruyucu tedbirleri alırsa, tehlikeliyi ortadan kaldırır veya koruyucu mühendislik önlemleri alırsa, çalışma saatlerini ve molaları idare düzgün ayarlarsa en sonunda da işçi kişisel koruma yöntemlerini bilir ve doğru kullanırsa iş kazaları en aza indirilir.
Yaşamak için çalışmak, üretmek ve para kazanmak gerek. Çalışırken ölmek değil!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s