Makyaj sağlıklı mı?

Makyaj sağlıklı mı?

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Dünyanın neresine giderseniz gidin kadın kadındır. Süslenmeyi sever. Bakımlı olmayı sever. Müzeleri gezerken mutlaka görürsünüz taa milattan önce kalma süslenme ve makyaj malzemelerini. Çağlar geçse de bazı şeyler değişmez.

Tıbbın ilerlemesi, bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle hangi malzemeler ve yöntemler sağlıklı hangileri değil öğrenebiliyoruz. Saç boyaları organikleşiyor, allıktan ruja antiallerjik oluyor. En güzeli de ne biliyor musunuz artık hayvanlarda denenmiyor. Bazen duyuyorum “aa neden hayvanda denememişler, ben kobay mıyım?” gibi cümleleri. Laboratuvar hayvanları silah yapımında ve kozmetik sanayi de kullanılamaz. Biz güzelleşeceğiz diye hayvanları telef etmek olmaz. Bu yüzden makyaj malzemesi alırken mutlaka üzerinde hayvan deneyi yapılmamıştır ibaresi bulunan ürünleri tercih edin.

Ucuz yollu ürünleri konu komşu tavsiyesiyle alıp da cildinize zarar vermeyin. Hele hele sivilce, akne, güneş lekesi gibi problemler varsa kullanacağınız yanlış ürün daha kötü sonuçlar doğurur. Hatta bazen geri dönüşü olmayan lekelere sebep olur. Cildinizde lekelenmeler, renk değişiklikleri, aşırı kuruma veya aşırı yağlanma varsa cilt doktoru yani dermatoloji uzmanına başvurun. Çünkü buradaki tehlike sadece ucuz ürün almakta değil. Bazen tam tersi girdiğiniz mağazada size en pahalı ürün en iyisiymiş gibi sunulur. Önemli olan en pahalı, en iyi ürün değil önemli olan size en uygun olanıdır.

Makyaj yapmak kadar can alıcı bir nokta da o makyajı çıkartmak ve cildi temizlemektir. Bunun için de oldukça geniş ürün yelpazesi ve çeşit çeşit markalar bulunmakta. Aslında en iyi cilt temizleyicisinin gül suyu olduğunu, en iyi toniğin soda olduğunu büyüklerimiz bilir. Ama doğal olsun diye onun sapı, bunun çöpünü de sürmeyin yüzünüze!

Sağlıklı, kaliteli, sizin cildinize uygun makyaj malzemesi kullanıyor ve gece mutlaka yüzünüzü temizliyorsanız hiçbir sıkıntı olmaz. Ama temizliğe ve cilt bakımına önem vermezseniz sürdüğünüz boyalar tabaka gibi kalır ve derinizin nefes almasına engel olur. Bu da genç yaşta çizgilenme ve yaşlanmaya sebep olur.

İş saç boyasıyla ve yüz makyajıyla bitmiyor. Tırnakları unutmayın. Son yıllarda moda olan kalıcı oje var. Yaklaşık 1,5 saat süren bir işlem sonunda el ve ayak tırnaklarınıza sürülen oje 1 ay çıkmıyor. Çıkartılınca da tırnakta sararma olmuyor çünkü hava geçirme özelliği var bu ojenin. Her daim bakımlı görünmek isteyip de vakit bulamayanlar bayanlar için iyi bir çözüm gibi görünse de tırnaklara zarar verip vermediği bir başka deyişye normal ojeler kadar mı zararı net değil.

Önemli bir konu da tüm bu güzellik işlemlerini yaptıracağınız mekan ve kullanılan malzemelerin hijyeni. Manikür pedikür yaptırırken kendi malzemenizi kullanmanızı öneririm. Hepatitten AİDS’e kadar pek çok hastalık kan yoluyla bulaşabileceği gibi mantar enfeksiyonu da kapabilirsiniz. Temizliğinden emin olmadığınız mekanlarda bulunmayın.

Ucuz fön mü bitlenmek mi? Ucuz ürün mü allerjiler mi? Güzel görünmek uğruna mikrop kapmak mı? İyisi sanıp paraları kaptırmak mı? En iyisi siz dermatolojiye gidin, hijyenden ödün vermeyin.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s