Bir kız çocuğu nasıl ergen olur?

Bir kız çocuğu nasıl ergen olur?

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Kafatasımızın içinde sadece beyin bulunmaz. Beyincik, hipotalamus, hipofiz gibi önemli yapılar var. Bedenin termostatı ve susama merkezi olan, aynı zamanda da beyin ile salgı organları arası iletişim kuran hipotalamustur. Hipotalamus bazı maddeler salar böylelikle domino taşı gibi olayların gelişmesine, hormonların salınmasına neden olur. GnRH (gonadotropin serbestleştirici hormon)  denen hormon buradan salınır ama doğumdan puberteye yani ergenliğe kadar düzenli salınımı yoktur.

Kızlarda puberteyi başlatan GnRH hormonunun 90 dakika aralıklarla ritmik olarak salınmasıdır. Bu da gider hipofiz bezinden LH ve FSH salınmasını uyarır. Yaklaşık 8 yaş civarı bu olaylar gerçekleşmeye başlar. 9 yaşında büyüme atağına kalkar kız çocukları. Bu yüzdendir ki ilkokulda kızlar erkeklerden daha uzun boylu ve daha yapılı olurlar. 11 yaşında kız çocuğunda ilk ergenlik belirtisi olan göğüslerde belirginleşme yani bizdeki adıyla telarj başlar. Önce bir memede bazen ikisinde birden memeucunda hassasiyet, ağrı ile beze gibi bir kabarıklık oluşur. Zamanla bu kabartı büyür ve birkaç yıl içinde meme gelişimi tamamlanır.

Ardından pubarj izlenir. Cinsel bölgede kıllanma olur. Bununla beraber koltuk altı  ve bacaklarda da kıllar belirginleşir. Önce yumuşak tüylenme olarak başlar sonra koyu, sert ve kıvrımlı kıllara dönüşürler.

En sonunda adet görür kız çocukları. Menarj ilk adete denir. Kuzey ülkelerde yaklaşık 16 yaşında güneydeki sıcak ülkelerde ise 10 yaşında başlar menarj. Ülkemizde ilk adet görme yaşı ortalama 12-13’tür. Ailesel yatkınlıklar, beslenme, iklim gelişim üzerine etkili rol oynar. İlk adet olduktan sonra genelde 3-6 ay bir daha adet görmez, çünkü daha hormon dengesi oturmamıştır. Düzenli adet görmek için 1-2 yıl geçmesi gerekir.

Yavaş yavaş yetişkin genç bayan olma yolunda ilerlerken bu adımları sağlıklı olarak tamamlamaları gerekir. 18 yaşına gelmiş hala adet görmemişse ya da 6 yaşında memeleri büyüdüyse altta yatan hormonal ya da bedensel sorunlar vardır. Mutlaka çocuk doktoruna danışılması gerekir.

Bu anlattıklarım sadece bir kız çocuğunun fizyolojik olarak normal koşullarda çocukluktan ergenliğe geçerken hormonların etkisiyle bedeninde görülen değişiklikler. Memeleri gelişmeye başladı diye, adet gördü diye KADIN oldular anlamına gelmez. Gözünüze büyümüş, serpilmiş gelse de unutmayın hala çocuk onlar.
Bu hafta gazetelerde 8 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilip kanamadan ölüm haberini ağlayarak okudum. Duyduğum sadece üzüntü değil aynı zamanda öfkeydi! Nasıl bir anne buna izin verir? Nasıl bir baba kız evladına kıyar? Nasıl bir adam çocukla evlenir? Anlamak mümkün değil!!!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s