Mini mini birler

Mini mini birler

07 Eylül 2013, 09:58
Mini mini birler

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Ve okullar açılıyor. Heyecan dorukta. Bazı ufaklıklar hayatlarında ilk kez öğretmenle okulla tanışacak, bazıları anaokulundan tecrübeli olsa da ilkokul 1 olacak. Gençler liseli olacak, üniversiteli olacak… Ara sınıflar heyecansız sanmayın onlar için de ‘yeni tur yeni şans!’

Çocuklardan daha çok veliler heyecanlı. Hele hele benim gibi çocuğunuz ilkokul 1’e başlıyorsa eliniz ayağınıza dolanır. Hani o ilk adım attığındaki mutluluk, ilk dişi çıktığındaki sevinç, ilk kelimedeki gurur var ya, ilkokula başlarken de müthiş heyecan var. Bu hafta okula, öğretmenine ve arkadaşlarına alışmaları için 2 gün okula gitti Burak. Ardından el sallarken gözyaşlarıma zor hakim oldum. Minicik girdiği bu okuldan mezun olduğu günü hayal ettim. İnşallah o günleri de göreceğiz.

Duygusallığı bir yana bırakıp hemen okul alışverişine başladım. Ergonomik sırt çantası, ucu küt makaslar ve mutlaka TSE damgası olan ürünler. Elbette ekonomik olmasına dikkat ediyoruz ama herşeyin başı sağlık. Ne süsü ne de ucuzluğu sağlıklı olmasından önemli değil. O yüzden alınan ürünlerin onaylı olmasına dikkat edin siz de.

Başka başka sorular geliyor insanın aklına, defter, kitap ve forma faslı bitince. Acaba okula giderken cep harçlığı vermek gerekir mi? Ne kadar verilmeli gibi. İlkokul 1’e başlayan miniklerin çoğu parayla ilk kez karşılaşıyor olacak. Çünkü en fazla sakız, çikolata almışlardır hayatlarında. Eskiden mahalle bakkalına yollanıp ekmeğin kaç para olduğu bilen çocuk devri kapandı. Günlük cep harçlığı vermek en uygunu. Çocuk, haftalığı bir günde bitirme eğiliminde olabilir. Kontrollü harcama yapması için kontrollü para vermek gerekir. Bir gevrek, bir ayran kaç paraysa kantinde o kadar yeterli olur. Çok para verirseniz harcamaların artması bir yana gereksiz yemek ve kilo alımı da sorun haline gelir. Ayrıca ilk günler parasına sahip çıkmayı unutup kaybedeceğini de düşünürsek küçük miktarlar vermek ideali işin.
Ders çalışma ortamından, ev koşullarından, psikolojisinden de bahsetmeden olmaz. Devamı bir başka zamana diyelim.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s