Süt dişi

Süt dişi

31 Ağustos 2013, 09:32
Süt dişi

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Bir anne için bebeğinin büyümesini izlemek çok keyif vericidir. Aslında ne kadar basit alt tarafı bir diş ama o ilk dişin çıkması büyük olay olur. Tüm aileye haber verilir. Dişi ilk gören hediye alır diye genellikle dişi gören anne sesini çıkarmaz ve aile büyüklerinin görmesini sağlar! Bebek için diş çıkartmak demek, bol kaşıntı ve tükürük demektir. Bazen acı, hafif ateş ve popoda kızarma görülür.

Önce önlerdeki kesici dişler çıkar sırayla. Çoğunlukla alt çenedekiler önce çıksa da ilk dişler üst çenede de olabilir. Bebek tavşan gibi görünür, müthiş sevimli olur. Emziren anneler bu dönemde biraz acı çeker çünkü dişi kaşınan ve acıkan bebek süt emerken annesinin canını yakabilir. Ama anne sütüyle beslenen bebeklerin süt dişlerinin gelişi daha sağlıklı olur. Hem iyi beslenmenin rolü hem de emme sırasında ağız içinde oluşan negatif basıncın etkisi diş sürümüne olumludur.

Toplamda 20 tane süt dişi olur. Süt veya bebeklik dişi denen bu dişler bebek 6 aylıkken çıkmaya başlar ve 3 yaşında tamamlanır. Elbette beslenmenin etkisiyle ya da genetik yatkınlıklarla diş çıkması önce veya sonra olabilir. Örneğin benim ilk süt dişim 3,5 aylıkken çıkmış, dökülmeye de 5 yaşındayken başladı ve daha lisedeyken 20’lik yaş dişlerim çıktı! Eşimin ise hala çıkmamış 20 yaş dişi var.

Önde 4 tane altta 4 tane üstte olacak şekilde kesici dişler bebek 15 aylık olduğunda çıkmış olur. Çocuk 30-36 aylık olana kadar köpek ve süt azıları da sırayla gelir. Süt dişleri minik, köksüz dişlerdir ve geçicidir. Tabii bunlar geçici deyip dişleri fırçalamamak veya çürüse de sorun değil gözüyle bakmak doğru olmaz.

Çocuk 7 yaşına gelince de süt dişleri, önce alt ön kesici dişleri sonra üstler derken köpek ve azı dişleri dökülür. Ardından kalıcı (daimi) dişler gelir. Kalıcı dişler ise sağlam, köklü ve ömür boyu sizinle kalan dişlerdir. Süt dişlerinin çıkması nasıl ortalama zamandan önce veya sonra olabiliyorsa dökülmeler de 7 yaşından önce (5-6 yaş) olabildiği gibi 9 yaşına kadar da sarkabilir.

Çıkan ilk kalıcı diş aslında ön kesici diş değil, büyük azı dişidir. 5-6 yaş civarı çıkar ve çoğunlukla süt dişi sanılır. Bunun yerinde bir diş yoktur, yani süt düşüp yerine gelmediğinden anlaşılmaz. Oldukça da önemlidir çünkü çiğnemede çok iş yapar bu diş.

İlk dişin çıkmasının heyecanını aile yaşarken düşmesinin heyecanını çocuk yaşar. Büyüdüğünü hisseder. Bir de diş hediyesi alırsa çok mutlu olur. Oğlum Burak’ın 2 gün önce ilk süt dişi düştü. Sanırsınız olimpiyat şampiyonu oldu! Çünkü çocuklar için büyümek önemli mesele.

Şimdi zamanla diğer süt dişlerinin dökülmesini, yerine yenilerinin ve diğer dişlerin sürülmesini bekleyeceğiz. Süt dişeri 2-2,5 yılda tamamlanırken kalıcı dişlerin tamamlanması yılları alır. 12 yaşta 2. büyük azı çıkar 20 yaşta da 3. büyük azı gelir. Böylece ağızda 32 tane diş olur. Kalıcı dişler çıkarken süt dişindeki gibi kaşıntı, ağrı, ateş yapmaz.

Diş sağlığı için de beslenme ve hijyen önemi. Dengeli beslenmek ve ağız diş bakımını düzenli yapmak gerek. Çocukları küçükken eğitmek ve diş fırçalamayı tutum haline getirmelerini sağlamak biz ebeveynlerin elinde. Tavsiyem ilk diş hediyesi olarak çikolatanın yanında mutlaka bir çocuk diş fırçası vermek olur.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s