Kulak ağrısı

Kulak ağrısı

24 Ağustos 2013, 09:48
Kulak ağrısı

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Küçükken geçirdiğim orta kulak iltihabı yüzünden 1 yaz tatili boyunca denize giremediğim olmuştu. Denir ya ‘yer etti’ diye, işte benim orta kulak iltihabı ve ağrısı da o kadar tekrarlardı ki hep kulağıma silikon tıkaç takıp girerdim denize. Üniversite yıllarında bile sürdü bu durum. Son yıllarda geçti artık diye sevinirken geçen hafta yine başladı. ZONK ZONK! Sağ kulakta ağrı. Çeken bilir, kulak ağrısı insanı sinir eden devamlı kendini hissettiren bir ağrı.

Kulak işitmeyi ve dengeyi sağlayan bir  organ. Dış, orta ve iç kulak diye 3 bölüme ayrılır. Dış kulak Kulak kepçesi ve dış kulak yolunu içerir, kulak zarında sonlanır. Kulak zarının rdında orta kulak bulunur.  Orta kulağın özelliği bedenimizdeki en küçük kemikler olan çekiç, örs, üzenginin bulunmasıdır. Kulağa gelen ses dalgaları kulak zarına yapışık olan bu kemiklerin titreşimi ile yayılarak iç kulağa iletilir ve işitmemiz sağlanır.

Orta kulağın bir başka özelliği de bir boru ile (östaki borusu) geniz boşluğuna bağlanmasıdır. Uçağa binince sakız çiğnemek, ağzı açmak östaki borusuyla havanın orta kulağa girmesini, böylelikle iç ve dış basıncı eşitlemeyi sağlar. Boğaz enfeksiyonları sonrasında östaki borusu şişer ve daralır. Bakteriler orta kulakta da çoğalır ve akut iltihap meydana gelir. Kronik iltihapta da ise ben de olduğu gibi müzmin, sürekli tekrarlayan bir enfeksiyon ile hastalığın kronikleşir. Östaki borusu çocuklarda daha kısa oluduğundan ve daha yatay şekilde durduğundan pek çok çocukda kulak iltihabı görülür. Sadece boğaz enfeksiyonları değil, sinüzit, geniz eti varlığı ya da yarık damak da orta kulak iltihabına çanak tutar.

Orta kulak iltihabı tedavisi akut veya kronik oluşuna göre değişir. Ağrı kesicilerin yanı sıra penisilin türevli antibiyotikler kullanılır. Alerji de varsa ona yönelik antihistaminik tedavisi de verilir. Eğer iltihap ilerlemişse ufak bir operasyonla orta kulağa tüp takılarak iltihap boşaltılır.

Elbette önemli olan hastalığa yakalanmadan önlem alabilmek. Islak saçla dolaşmak, kulağı rüzgardan korumamak, kulak temizleme çubuklarını bilinçsizce kullanmak, en ufak soğuk algınlığında hekime görünmeden antibiyotik almak yapılan hatalar. Siz siz olun kulağınızı koruyun yoksa bu ağrıyla başetmek zorunda kalırsınız.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s