Göz Allerjisi

Göz Allerjisi

17 Ağustos 2013, 09:38
Göz Allerjisi

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Sabah uyandığımızda bir baktım ki büyük oğlumun gözü kan çanağı gibi! Malum yaz döneminde suyla mikrop bulaşması çok olası. Ya havuzdan ya denizden kaptı bir mikrop diye düşündüm. Belki de babası ve kardeşiyle kum savaşı yaptığı için gözüne kum taneciği kaçtı ve  o tahriş etti dedim. Ama gözünde ne yanma var ne de çapaklanma…

Gözün beyaz kısmında kan damarları belirginleşme ve gözlerde kaşıntı göz allerjisinin ilk belirtileridir. Tek gözde veya iki gözde birden olabilir. Yanma hissi, sulanma, göz kapağında kızarıklık ve şişme de olabilir.

Yetişkinlerde genellikle göz makyaj malzemeleri bu tarz allerjilere neden olurken çocuklarda evcil hayvan, polen, ev tozları, klima, güneş ve havuz allerji ypar. Göz allerjisine  eşlik eden başka allerjiler de olabilir. Mevsimsel göz allerjilerinin etkeni polenken, diğer etmenler ki özellikle ev tozları her hangi bir zamanda allerji yapabilir.

Böyle bir durumda yapılması gereken göz doktoruna başvurmak. Çünkü mikrop mu kaptı, yabancı cisim mi kaçtı, allerji mi oldu anlaşılıp ona göre tedavi yapılmlı. Gözün ve göz kapağının ters çevrilerek iyice muayene edilmesi gerekir. Eczaneye gidip bilir bilmez göz damlası almak oldukça sakıncalı! Göz bu şakası olmaz. Basit bir kızarıklık belik de allerji değil çok önemli bir enfeksiyondur ve göz kaybına kadar gider. Ayrımı yapacak, tanıyı koyup tedavi edecek kişiler işin uzmanları yani göz doktorları.

‘Gözüm gibi bakıyorum’ deriz ya bizim için değerli olan birine, işte gözünüze de gerçekten değer verin. Batma, yanma şikayeti olmasa da canınız acımasa da hekime gidin. Bilmediğiniz makyaj malzemeleri kullanmayın. Gözde allerjiniz varsa gözleriniz güneşe hassas olacağından mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Doktorunuzun vereceği damlaları tarif ettiği şekilde zamanında uygulayın.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s