Dinlence

Dinlence

13 Temmuz 2013, 17:28
Dinlence

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Kurallar olmadan yapılan fiziksel etkinliğe dayalı bir eğlence: Rekreasyon. Amaç yaşam kalitesini arttırmak, bedeni ve ruhu tazelemek, eğlenmek ve dinlenmek. Bunları yaparken doğaya zarar vermemek ve gönüllü olmak gerek. İster sağlıklı birey olun ister engelli, ister 70 yaşında olun ister 7, ister amatör olun ister profesyonel sporcu rekreasyon herkese göre!

Ne demek rekreasyon? Adı kulağa çok afilli gelse veya anlaşılmaz bir kavram gibi dursa da aslında basitçe “dinlence” demek. Dinlence deyince de basite almayın, pekçok birimin ortak çalıştığı bir alandır bu. Gelişmiş ülkelerde insanlar sağlıklı yaşama bilincinde olduklarından rekreasyon çok talep görür ve bu yüzden üniversitelerde rekreasyona yönelik eğitim ve araştırmalar yapılır. Üniversitelerde  sağlık, spor, turizm, çevre, park, orman, boş zaman etkinlikleri, psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji, coğrafya, beşeri coğrafya, işletme bilimleri içeren programlar yürütülür.

Son yıllarda ülkemizde de rekreasyon eğitim ve araştırmalarında ilerlemeler oldu. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulları ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulları bünyesinde Rekreasyon Bölümü açılırken şimdilerde Turizm Fakülteleri bünyesinde de Rekreasyon Yönetimi bölümleri  eklendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi  Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkan Tütüncü el eğitim grubu öğrencileri kaynaştırmak için bir sosyal sorumluluk projesi olarak “Rekreasyon Terapisi Yaz Kampı” planladı. Balçova Belediyesinin de katkılarıyla 15-19 temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu kampta engelli öğrencilerle değişik aktiviteler yapılacak. Basketboldan salon futbolu olan futsala, tekne turundan tarihi Efes gezisine kadar pek çok aktivite ile hem spor yapacak hem gezecek hem dinlenecek hem de eğlenecek engelli çocuklarımız. Tabii aynı zamanda da birbirleriyle kaynaşacaklar. Anadolu Üniversitesi Rekreasyon Bölümü son sınıf öğrencileri de çocuklara refakatçi olmak için gönüllü oldular. Zaten tüm kamp gönüllülük felsefesiyle yürüyecek.

Hepimizin potansiyel bir engelli olduğunu unutmayalım. Engeller birlikte aşmak için elimizi taşın altına koyalım.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s