Kafaya darbe

Kafaya darbe

06 Temmuz 2013, 18:01
Kafaya darbe

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Geçtiğimiz hafta kuzenimin 1 yaşşıdaki oğlu bisikletten 3 basamak aşağı düştü. Belki bilirsiniz bebek bisikletleri çok korunaklıdır ve arkadan baston gibi sapı vardır. Bu sapı yanındaki yetişkin tutar böylece hem bisikleti yönetir hem de çocuğu kontrol etmiş olur. Görünmez kaza işte sapı çıkıyor ve bizim oğlan düşüyor. Derken kafa travması tanısıyla 2 gün hastanede yatıyor. Çok şükür hiç bir sorun yok şuan.

Beyinimiz bedenimizin belki de en önemli organı. Beyindeki ufak hasarlar bile hayati tehlikeye yol açtığı gibi pek çok yetimizi kaybetmemize neden olur. Kafaya alacağınız bir darbe görme kaybı, konuşma kaybı, felç hatta ölümle sonuçlanabilir.

Acil serviste görevli hekimlerin en çok karşılaştığı durumlardan biridir kafa travması. Sözlükte “travma” kelimesinin karşılığında “sarsan, zedeleyen, zarar veren fiziksel, kimyasal ve psikolojik etkiler” yazar. Fransızca ‘trauma’ sözcüğünden gelir ve tıptaki anlamı organın ya da dokunun şeklini bozan dışardan gelen mekanik etkidir. Acil servise başvuran travma hastalarının (trafik kazası, yüksekten düşme, sert cisimle vurma…) yarısında hafif ya da ciddi kafa travması da bulunur.  Ve  travmaya bağlı ölümlerin %50’sinden kafa travması sorumludur. Ciddi kafa travması olanların %5’inde eşlik eden omurga yaralanması da bulunur.

Yazın travmalar biraz daha artar. Kışın ev kazaları daha sık görülürken yazın motorsiklet ve bisiklet kazaları, havuz ve denizde yaralanmaları sıklaşır. Trafik kazaları da alkol alımının arttığı tatil dönemlerinde çokça olur. Şu sıcak yaz günlerinde tatil yapma fırsatı olanların travmalara özellikle dikkat etmesi gerekir. Gideceğiniz tatil beldesinde bilmediğiniz bir yörede motorsiklet veya  araba kiralıyorsanız yol şartlarını öğrenin ve alkollü asla araç kullanmayın. Hava sıcak diye kasksız motorsiklete binmeyin.

Deniz tatili yapacak olanlar, derinliğini bilmediğiniz sulara balıklama atlamayın. Alçak suya balıklama atlamak ciddi kafa travmasına hatta boyun kırılmasına sebep olur. Havuz kenarında ya da kaygan zeminde terliksiz dolaşmayın. Çocuklara altı kaymayan deniz ayakkabısı giydirin, çünkü havuza bir girip bir çıkıp atladıklarından kayıp düşme riskleri daha fazla.

Nasıl olursa olsun kafaya darbe aldıysanız mutlaka acil servise başvurun çünkü kafatasına darbe alan kişiye vakit kaybetmeden ilk yardım uygulanmalıdır. “Bana birşey olmaz” demeyin! Tatili burnununzdan getirmeyin.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s