Etik nedir?

Etik nedir?

01 Haziran 2013, 10:25
Etik nedir?

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
Pakize Suda geçen sene yaptığı televizyon programında halka mikrofon uzatıp soruyor. Etik Nedir diye. Aldığı cevaplar enteresan: Kural, uygun olan, ahlak, düzene uygun, kendine saygı duymak, şık olması, kalite gibi cevaplar verenler kadar hayatım da ilk kez duydum diyenler de var. Aslında yalan yanlış bilir bilmez herkesin dilinde etik!

Milli Eğitim Bakanlığının internet sayfasında şöyle yazar: “ETİK NEDİR : Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan’a kadar gider. Ahlak, ahlakla ilgili demektir ama aralarında farklar vardır. Ahlak ve Etik arasındaki  fark : Etik daha çok ahlak üzerinde konuşur, sorgular, tartışır, düşünür, yargılar, Ahlak yöresel, Etik evrenseldir. Evrensel kabul gören kurallardır.”

Etik, ahlak üzerine düşünebilme etkinliği, ahlak felsefesidir. Hayatımızın her alanında var. Mesleki etik dendiğinde ise çok geniş bir kapsam içerir. Mesleki etiğin 5 temel ilkesi vardır: Doğruluk, yasallık, güvenirlik, yeterlik, mesleğe bağlılık. Kültürel, mesleki ahlaki yozlaşmalar sonucu etik dışı işler yapılır.

Mesleki etikte olmaması gerekenler neler? Hırsızlık, rüşvet, adam kayırma, özel yaşama müdalahe, yanlış bilgilendirme veya bilgi saklama, evraklarda-raporlarda oynama yapmak, ayrımcılık yapmak (din, cinsiyet…). Tabii bu listeyi daha uzatabiliriz. Görev ihlali, kötüye kullanma, mesleki sırları sızdırma gibi.

Neden insanlar etik dışı davranır? Bazen saf ve iyi niyetlerinden kaynaklanır. Bazense para gözlerini bürüdüğü için kısa yoldan para kazanmak, hırs ve açgözlülüklerinden. Yaşın yanında kuru da yandı misali bazen de arkadaş uğruna ya da emir verildiği için böyle davranırlar. Oysa ki hırsları bir kenara bırakıp etiğe uygun davranırsak vicdanen de rahat ve huzurlu oluruz.

Prof. Dr. Osman Yılmaz Hocamın Etik dersinin slaytlarında yazar : ‘ Doğru olanı savunmak cesaret ister. Cesaret inandığımız şeyleri yapmak değildir. Doğru olanı, etik olanı yapabilmektir cesaret.”

Mesleğiniz ne olursa olsun etik ilkelere bağlı kalmak önemli. Akademik ortamdaysanız zaten her adımınızı atarken tartmalı,  araştırma yaparken, makale yazarken etik kurallara uymalı. Yoksa alnınızda kara lekeyle gezersiniz!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s