Sanatın tıpla buluşması: Medikal İllüstrasyon

Tıp okumak oldukça meşakkatli bir iştir. Okunacak çok kitap, makale ve dergi var. Bunları öğrenmek zihinde canlandırmak gerek. Tabii gözümüzle göremediğimiz yapıları veya kimyasal tepkimeleri kelimeleri okuyarak anlamak çok da kolay değil. Oysa resimlerini incelemek, konuyla ilgili video izlemek yani konuyu daha görselleştirmek hem öğrenmeyi kolaylaştırır hem akılda kalıcılığı arttırır.

Aslında çok çok eskilere dayanır anatomik yapıları, kemikleri, kasları bedendeki organları resmetmek. Sümerlerden Leonardo Da Vinci’ye, bizim anatominin babası dediğimiz Sobotta’dan Netter’e kadar pek çok kitapta tıbbi resimler yeralır. Tabii başlangıçta kara kalemle sadece çıplak gözle gördüklerini çizmişler. Sonraları mikroskobun icadı ile de mikroskopta gördüklerini resimlemişler. Yine de 2 boyutlu yapılan resimden 3 boyutlu olan bedeni anlamak biraz zor. Oysa teknoloji artık çok gelişti. Görüntüleme teknikleri ile biz bedenin farklı yerlerinden kesitler alıp dilim dilim inceleyebiliyoruz. O zaman neden daha iyi, daha ileri tıbbi çizimler olmasın? Neden sanat tıpla buluşmasın?

İşte bu noktada işin içine medikal illüstrasyon denen bir tanım giriyor. Tıbbi çizimler yapılması demek basitçe. Gördüklerini betimlemek için tıp bilgisi kadar sanat yeteneği ve teknoloji desteği de gerek.

Geçen sene FEBS’in düzenlediği Trends and Tips adlı çalıştayda tanıştığım ve hayran olduğum biri var. Merve Evren hem biyolog hem güzel sanatlar mezunu. Yaptığı iş ise medikal illüstrasyon. Bir müziği nasıl duyarız nasıl kulağımızdan beynimize kadar iletilir sorusunun cevabını biliyoruz ama bunu görselleştirmek hatta animasyonla zenginleştirmek müthiş. Bu hafta da Sağlıkta İnovasyon Üniversiteden Sanayiye Çalıştayına katıldı ve posteri ödül kazandı.

Sadece yapısal veya fonksiyonel değil yaptığı resimler, işin içinde sanat ve artistik düşünce de var. Örneğin Alzheirmer hastasını beyni bulutlanmış ve kafasından kuşlar göç ediyor diye resmetmiş. Acaba dünyanın en güzel gülüşüne sahip ünlü Mono Lisa meme kanseri miydi kim bilir diye bir sorunun ardından ilgiyi meme kanserine çekmiş. 30 nisan 15 mayıs arasında Ege Üniversitesinde sergilendi eserleri şimdi bu 2 hafta ise Dokuz Eylül Üniversitesinde sergileniyor. Bir güzel tarafı da sergiden elde edilecek gelirin EGEONKODER’e (Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği) bağışlanıyor olması. El becerisi ve zekası kadar gönlü de zengin olan Merve’yi gönülden kutluyorum.

Birbirinden çok zıt gibi görünen tıp ve sanatın aslında ne kadar içiçe olduğunu görmek çok etkileyici. Artık çağımız teknoloji çağı, sadece kocaman ve sıkıcı kitaplardan öğrenmeye çalışmak tarih oluyor.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s