İnmemiş testis

İnmemiş testis

11 Mayıs 2013, 09:19
İnmemiş testis

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ
İnsan bedeni mükemmel bir tasarım. Hiç düşündünüz mü kadınların yumurtalıkları neden içeride ama erkeklerin yumurtaları yani testisleri neden dışarıda diye.

Erkeklerin testislerinde erkeklik hormonu olan testesteron ve üremeyi sağlayan sperm üretilir. Şah damarında kanın sıcaklığı 39,5 derece iken testis damarındaki kan sıcaklığı 34,5 derecedir. Çünkü sperm yapımı sıcak ortamda olmaz. Bu yüzden testisler bedenin içinde değil dışında olmalı.

Anne karnındaki erkek bebeklerde, ilk başta testisler, karnın içinde böbreklerin yanında durur. Bebek gelişimini tamamlarken, testisler de aşağıya doğru iner ve kasıktan geçerek dışarıdaki skrotum denen keseye yerleşir. İki tane testis olduğundan kanaldan sırayla inerler. Genelde önce sol testis kanala girdiğinden sol daha aqşağıda sağ testis daha yukarıda bulunur. Eğer bu iniş tamamlanmazsa buna inmemiş testis denir.

Bebek erken doğmuşsa inmemiş testis görülme sıklığı daha fazladır, inişe zaman kalmadan bebek aceleci davranıp doğdu için. Ama zamanında doğan erkek bebeklerin de yaklaşık 100’de 3’ünde görülür. Her iki testisin içeride kalması gibi sadece sağ testisin inmediği tek taraflı inmemiş testis de görülür.
Sperm üretimi beden sıcaklığında olmadığından testislerin inmemiş olması üreme için önem taşır. Sadece üreme fonksiyonu değil testis kanserine yakalanma riski de inmemiş testislilerde oldukça yüksektir. Fonksiyonu kadar görüntüden kaynaklanan psikolojik sorunlar da çıkabilir bu kişilerde. Tedavi edilmezse tek taraflı inmemiş testiste %15 kısırlık olurken çift taraflı da bu oran %35’e çıkar. Bebek 6 aylık olana kadar tedavi yapılmaz çünkü testis aşağıya inebilir. 6. Aydan sonra mümkün olmadığından tedavi planlanır ve en geç 2 yaşına kadar cerrahi operasyonla testis torbanın içine yerleştirilmelidir.

Bir de utangaç testis (retraktil testis) tanımı var. Bu kişilerde testis aşağıya inmiştir ama muayene sırasında yukarıya kasık kanalına kaçar. Bu hastalık olmadığından tedaviye de gerek olmaz. Sıkıntı ise inmemiş testis ile karıştırılmasıdır. Ama iyi bir muayene ile durum anlaşılır.

Erken tedavi hayat kurtarır, inmemiş testisin erken tedavi edilmesi ise ileride doğacak çocukların hayatını kurtarır!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s