Yaz geldi ama…

Yaz geldi ama...

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

İzmir’de bahar olmaz, olur da rüzgar gibi geçer yani. Hangi arada, hangi derede ilkbahar oldu, anlamadan yaz gelir. Bir anda yazlık kıyafetlere geçilir. Güneşe hasret kalan herkes, haftasonları açık alanlara ve plajlara gitmeye başlar.

Bahar kısa sürdü, alerji sezonu kapandı sanmayın. Esas şimdi biçilen çimler ve bahçe düzenlemeleri sırasında alerjiler tetiklenir. Bir de güneş ve sıcak alerjisi var.

Güneş daha yakıcı değil demeyin, kısa sürede yanabilir ve cildinizde lekeler oluşabilir. Güneşe çıkmadan koruyucu krem sürmeyi unutmayın. Özellikle öğlenin civciv saatinde güneşin altında dolaşmayın.
Sadece alerjiye ya da lekelenmeye değil sıcak ve güneş çarpmasına da dikkat edin. Sıcakta tansiyon düşmesi, fenalık hissi olduğu gibi tansiyon yükselmesi de olabilir. Bol sıvı almak böylece bedeninizin susuz kalmasını önlemek çok önemli. Beslenmenizdeki vitamin ve mineral miktarını artırmalı, yağ oranını azaltmalısınız. Çünkü sıcağın etkisiyle yağlı ve ağır yemekleri hazmetmek zorlaşır.

Kısacası hava güzel, İzmir güzel ama güneşe dikkat! Özellikle gebeler, yaşlılar ve çocuklar bol bol su içmeli, güneş kremini unutmayın, kalın giyinmemeli, gıdalara dikkat etmeli. Şimdiden iyi yazlar.
Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s