Korunmak mı?!

Korunmak mı?!

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Evlat sahibi olmak müthiş bir duygu, müthiş bir keyif. Elbet sorumlulukları da çok ağır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak çocuk oyuncağı olmamalı. Bu sorumluluğun bilincine varmalı insan, yoksa sokaktaki kediden köpekten farkımız olmaz. Bu yüzden çiftler kendini hazır hissettiğinde, yani doğru zamanda ve istedikleri sayıda çocuğa sahip olmalı. Dünyaya istenmeyen bebekler getirmek de yanlış, kürtajı doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak da yanlış!

Doğum kontrol yöntemleri hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olunmalı. Böylece size en uygun yöntemi seçebilin. Örneğin doğum kontrol hapları düzenli alınırsa koruyuculuğu oldukça yüksek. Lakin 35 yaşın üzerinde ve sigara içiyorsanız kullanmamalısınız, ya da migrenininz varsa bu yöntem size uygun değil. Sağlığınız yerinde ama unutkan bir yapınız varsa da bu hapları içmeyi unutursanız, koruyuculuk etkisi kalkar.

Bir başka yöntem de ayda bir kere ya da 3 ayda bir kere kas içine uygulanan iğne. Yine haplarda olduğu gibi hormon içerdiğinden sigara kullananlarda, migreni olanlarda, damar tıkanıklığı veya beyin-damar problemi geçirmiş olanlara önerilmez. Ama 3 ayda 1 yapılan iğne sadece progesteron hormonu içerdiğinden emziren kadınların tercihidir.

Kolun iç kısmına kibrit çöpü kadar hormon içeren silikon madde takılması da deri altı kapsülü denen methoddur. Bunu özellikle yurtdışında asker bayanlar kullanır ya da hekime sık sık görünme olanağı olmayanlar.

Yine evli bayanların çokça tercih ettiği bir yöntem RİA yani rahim içi araçtır. Rahime yerleştirilen Y harfi şeklindeki araç saldığı hormonla uzun süre koruma sağlar. Doğru kullanılırsa ne mikrop kapılır ne istenmeyen gebelik olur. Bu yöntemlerin hepsi bırakıldığı zaman gebe kalınabilinir. Oysa doğum sırasında ya da daha sonraki bir zamanda, yumurtalıklardan rahime giden tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu) geri dönüşümsüzdür.

Buraya kadar anlattıklarımın hepsi, kadının uyguladığı ve sadece istenmeyen gebelikten koruyan yöntemlerdi. Ama kondom halk arasındaki adıyla kılıf kullanan erkekler, hem gebeliği önler hem cinsel yolla bulaşan hastalıkları. Erkeklerin de testisten spermlerin çıktığı kanalın bağlanması (vazektomi) gebelik önlemede kalıcı çözüm olur ama yine AİDS veya bir başka bulaşıcı hastalıktan korumaz.

Bu yöntemlerden biri mutlaka size uygundur. Gebelik sadece kadını ilgilendiren bir konu olmadığından korunma yöntemine de eşler birlikte karar vermelidir.

Doğallık beslenmede olabilir ya da giyim kuşamda olabilir, ama bu kadar önemli bir konuda istenmeyen bebekler yapmak veya sonrasında kürtaja ihtiyaç duymamak için doğal yöntemler kullanmayın. Geri çekilme, takvimden gün sayma, emzirme dönemi (süt korur diye) doğal korunma yöntemleri değildir, çünkü korumazlar!

Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s