Kitapla gelen sağlık

Kitapla gelen sağlık

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

‘Kitapla gelen sağlık’ deyince sanmayın ki tıp kitaplarını ya da şifalı bitkiler kitaplarını anlatacağım! Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşta kazandırılmalı. “Boş vakitlerimde okurum” yerine “kendime kitap okuyacak vakit yaratırım” demeli insan. Sadece entelektüel seviyenizin artması ya da alim olmanız için demiyorum.

Kitap okumak, sinema- tiyatroya gitmek, müzik dinlemek ruhunuzu dinlendirir. Gerçeklerden sıyrılıp hayal alemine dalmak ve kendinizi kitabın kahramanının yerine koymak insanı mutlu eder. Hayal gücünün gelişmesiyle yaratıcılık artar. Yaratıcılık ise hayatımızın her döneminde gerekli. Ev hanımları, pratik bilgilerle yokluk anında öyle inanılmaz şeyler yaratırlar ki; şaşar kalırsınız. Günlük hayatta da, akademik ortamda da okumak ve yaratıcılığı geliştirmek, kendini yenilemek lazım.

Kitabı laf ola okumaktan bahsetmiyorum tabii. Eğer kitap kulübüne üyeyseniz çok daha faydalanırsınız okuduklarınızdan. Çünkü en iyi öğrenme yolu öğretmektir. Okuduğunuzu anlatmak, özetlemek, tartışmak bilgilerin pekişmesini sağlar. Bu da öğrenme ve hafıza için oldukça önemli. Hatta kitabı okurken dinlediğiniz müzik ya da kokladığınız koku bile bilginin çağrılmasında etkili.
Çağımızın hastalıkları olan bunama (demans) ve Alzheimer tedavisinde bulmaca çözmek ve farklı konularda kitap okumak yer alır. Hatta yalnız tedavisi için değil hastalığı önlemek ve geciktirmek için de tavsiye edilir.

Kısacası ruh sağlığınız kadar beyninizin sağlığı için de kitap okunmalı. 18. İzmir Kitap Fuar’ı 20 Nisan’da kapılarını kitap kurtlarına açtı. Biz her yıl olduğu gibi ailecek fuara gidip güzel güzel kitaplarımızı aldık. Yarın ise son gün (28 nisan Pazar)! Önerim o ki, hangi yaşta olursanız olun kitap fuarına gidin. Kendinize uygun mutlaka okuyacak bir şeyler bulacaksınız.
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s