Meslek Seçerken

Meslek Seçerken

Dr. Ahu PAKDEMİRLİ

Kanser hastası olup da radyoterapi yani ışın tedavisi görenler hekim ve hemşire kadar radyoterapi teknikerinin önemli olduğunu bilir. Çünkü radyoterapi teknikerleri ışın makinelerini kontrol eder, sadece hastanın pozisyon kalıbı ve maskesini değil hastayı da tedaviye hazırlarlar. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda (SHMYO) Radyoterapi Programını seçen gençler tüm bunları 2 yıl içinde öğrenir.

Yunanca’dan gelen ‘anestezi’ kelimesi cerrahi işlem sırasında ağrı hissine karşı duyarsızlaştırmak demektir. Bu işlemi ilaçlarla, operasyon öncesi, anestezi uzmanı hekim yapar. SHMYO’nda bulunan Anestezi Programı ile anestezi uygulamaları için teknik personel yetiştirmek amaçlanır. İki yıllık olan bu programda öğrenciler anestezi, yoğun bakım ve ağrı ünitelerindeki işlemleri, kullanılan cihazları öğrenirler. Her yılın sonunda anestezi uzmanı denetiminde hastanede ameliyathanede staj yapar ve bitiminde Anestezi Teknikeri ünvanı ile mezun olurlar.

Dokuz Eylül Üniversitesi SHMYO bünyesinde Nükleer Tıp Teknikleri Programı 2012-2013 eğitim yılında açılmış. Bu programdan mezun olacaklar Nükleer Tıp uzmanı gözetiminde hastanelerde Nükleer tıp bölümünde veya ARGE laboratuvarlarında çalışma imkanı bulabilirler. Günümüzde tanı ve tedavi amaçlı kullanılan radyoaktif maddeleri güvenli bir şekilde hazırlayıp kullanabilen, teknolojik cihazlarla görüntüleme yapabilen ve radyasyon güvenliği hakkında eğitimli olarak mezun olacaklar.

Daha çok Sağlık Meslek Lisesi Radyoloji bölümü mezunlarının tercih ettiği bir diğer program da Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı. 2 yıl sonunda MR-CT-PET-USG-dijital röntgen ve floroskopi gibi görüntüleme cihazlarını kullanabilen Sağlık Teknikerleri olarak mezun olurlar.

Biyokimya, patoloji, biyoloji, mikrobiyoloji ve genetik laboratuvarlarında kimyasal analiz yapacak elemanlar 2 yıllık Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı ile yetiştirilir. Özellikle Sağlık Meslek Lisesi tıbbi laboratuvar bölümü mezunlarının tercih ettiği bu program bitiminde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri olarak özel laboratuvarlarda ya da hastanelerde çalışma imkanı bulurlar.

Çalışmak, para kazanmak güzel ama sevdiğiniz mesleği yapmak paha biçilmez. Gençler iyi düşünün iyi karar verin. Size en uygun, mutlu olacağınız işi seçin. Ben sağlık sektöründe olmaktan çok keyif alıyorum. Umarım siz de keyifle çalışacağınız bölümleri seçersiniz.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s