Denizaltında kabus!

piri reis denizaltı

 
Şubat tatilindeyiz diye her gün çocuklara ayrı program yapıyoruz. Müze, tiyatro, sergi derken geçen gün İnciraltı’ndaki Ege ve Piri Reis Müze Gemileri’ne gittik. Ekip süper, benim canım arkadaşlarım Didem, Selin, Ece ve çocuklarımız. Yazılarımdan aslında bu ekibi çok iyi tanıyorsunuz. Hani biri beta mikrobu kapmıştı, birinin parmağı kapıya sıkışmıştı, diğeri burnuna boncuk sokmuştu ya! Sağolsunlar bana sürekli yazacak konu başlığı buluyorlar.
 
 
Neyse gelelim gezimize. Ege Fırkateyni’ni gezmek hepimizin çok hoşuna gitti. Koskoca savaş gemisi çocuklar kadar bizi de mutlu etti. Ama esas heyecan denizaltıydı. İşin komiği kızlar denizin altında gezintiye çıkacaklarını sandıklarından biraz hayal kırıklığı yaşadılar. Oğlanlar ise kendilerini denizci sandı. Biz annelerin mutluluğu ise denizaltında sona erdi. Zaten subay uyardı. “Yüksek tansiyonu olan, klostrofobisi olan varsa deniz altına binmesin, çıkışta sağdan devam etsin” diye.
 
 
İyi ki de uyarmış. Ece ilk solukta kendini dışarı attı, kızını bize emanet edip. Çünkü klostrofobisi var, yani dar ve kapalı mekanlarda duramıyor. Elbette denizaltı gezmek her zaman yapılan bir aktivite değil ama asansöre binmek, tıbbi tanı yöntemi olan MR çektirmek sık karşılaşılan bir durum. Ece için MR cihazına girmek canlı canlı tabuta konmak gibi. MR çektirmeye gidenlerin %10’unda klostrofobi çıktığını biliyor musunuz?
 
 
Sadece bunlarla da kalmaz. Boğazı sıkan dar kazaklar, kravatlar, asansörler, küçük kiler ya da tuvaletler, tüneller, metrolar, uçağa binmek bile kara listede yer alır! Ne mi olur kapalı alanda kalırlarsa? Nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, bayılacakmış hatta ölecekmiş hissi, aklını kaçırma korkusu, ağlama krizi ve daha şiddetlisi panik atak olur.
 
 
Latince claustrum “kapalı yer”, phobia “korku” demektir, tıp literatürüne de buradan gelir. Kişi kendini çaresiz hisseder. İstese de bulunduğu yerden çıkamayacağını, saplanıp kaldığını düşünür. Yaşanmış kötü deneyimlerin etkisi olduğu bilinir. Asansör bozulup da saatlerce içinde kalan, küçükken demir parmaklıklara kafası sıkışan, havuzda boğulma tehlikesi geçiren, depremde göçük altında kalan ya da küçük odada kilitli kalanlarda olduğu gibi. Ailesinde klostrofobik kişiler olanların yatkınlığı olduğu da bir gerçek, belki genetik bir yönü de var. Fakat ilginç olan, bazı araştırmalar gösteriyor ki beyinde duyguları yöneten amygdala isimli alan, klostrofobik kişilerde daha küçük.
 
 
Belki de hepimizde birazcık var kapalı alan korkusu, tıpki ölüm korkusu gibi. Gizli korkularımızdan biridir; ölmeden mezara girmek. Gazetede öldü sandılar da dirildi haberlerini okurken, filmlerde bu tarz sahneler izlerken bile içim sıkılır. Özellikle kaza filmlerinde daracık yerlerden geçenleri izlerken, “Ay içim daraldı” dediğinizi duyar gibiyim.
 
 
Yalnızca içiniz daraldıysa çok sorun değil ama klostorfobik olduysanız ve hayatınızı etkiliyorsa terapi yöntemlerinden biri size uygun olabilir. Örneğin; kognitif terapide asansöre binmekten korkan kişinin aslında asansörün kendinden değil içinde kalmaktan korktuğundan, asansörde kalırsa ne yapması gerektiği öğretilir. Bir başka yöntem ise maruz bırakma. Bu yöntemde giderek artan şiddette, korktuğu duruma maruz bırakılan kişinin alışması beklenir yani korkusunun üstüne gider ve terapistle beraber asansöre biner. Çok etkili bir yöntemdir üstüne gitmek. %70’lerde yüz güldürücü sonuç alınır.
 
 
Biz denizaltı gezimizi Ecesiz tamamladık. Yoksa denizaltında kabus dolu dakikalar yaşardık hep beraber. Yine de gezmek görmek, değişik bir deneyim yaşamak için bu tatilde Piri Reis Müzesi’ne bir gidin derim. Pazartesi ve salı günleri ziyaretçilere kapalı ama diğer günler 09:00 – 12:00 ve 13:30 – 16:30 arası geziye açık hem de subayların tüm güler yüzüyle. Ayrıca bahriyelileri özellikle de denizaltında görev yapanları tebrik etmek gerek cesaretlerinden ve dayanıklılıklarından dolayı.
 
 
Sağlıkla kalın.
Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s