Tatilde

20130127-132613.jpg

Tatilde

Çocukların hevesle beklediği yarı yıl tatili namı diğer Şubat Tatili başladı. Hazırlık sınıfına (5-6 yaş) giden oğlum Burak da, 4 yaş sınıfına giden oğlum Emir de karne aldı 🙂 Hepsi pekiyi! Motivasyon için ufak bir karne hediyesi gerçekten çocukları mutlu eder. Ben de gazetemiz Haberekspres’in davetlisi olarak çocuklarımla ”Disney Live Mickey’nin Muzik Festivaline” gittim. Daha önce İstanbul’da izlediğimiz gösterinin tıpatıp aynısı ama çocuklar bir çizgi filmi yüz bin kere izlemeye alışık olduklarından hayal kahramanlarının gerçeğe dönüşmesini görmek çok hoşlarına gitti. Özellikle Küçük Denizkızı Ariel ve Alaaddin’in Sihirli Lambası alkış topladı.

Benim çocukluğumda İzmir’de Şubat tatilinde yapacak pek birşey bulamazdık. Oysa şimdiki nesil şanslı. Keyifle izleyecekleri çocuk tiyatroları var ve oldukça yaygınlaştı. Anaokulları da belli aralıklarla tiyatroya götürüyor ama tatilde ailece gitmenin zevki ayrı.

İzmir’e Adnan Saygun Sanat Merkezine de Salvador Dali sergisi geldi. Sürrealist bir ressamın eserlerini incelemek her yaştan insanın ilgisini çeker ama çocuklara çok daha enteresan gelir. Çünkü her çocuk biraz sürrealisttir! Bir fili illa gri boyamazlar ya da güneş onlar için mor olabilir. Çocukların yaratıcılığının gelişmesi, hayata geniş açıyla bakabilmeleri için kendilerini resim yaparken özgürce ifade etmeleri lazım.

Dün yağmurun yağmadı bir zamanda Kordon’da faytona bindirdim çocuklarımı. Bir İzmirli olarak fayton keyfini bilmeliler 🙂 Atatürk Müzesini de gezecektik ama kapıdaki yazıyı görünce seneye dedik. 2013 yılı sonuna kadar onarım nedeniyle kapalı, ilgilenenlere duyurulur.

Tatilde alışveriş merkezlerinde jetonlu oyuncaklara bindirmektense tiyatroya, sinemaya, konsere, müzeye ve sergilere götürmeyi tercih ediyorum ve size de tavsiye ederim. Ruhsal gelişimleri, kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, görgü ve kültür sahibi olabilmeleri için sanat gerekli. Yağmur da yağsa atın kendinizi sokağa, şekerden yapılmadık erimeyiz nasıl olsa. Çocuklarımızla kaliteli vakit geçirmek özellikle çalışan anneler için önemli, kısıtlı zamanı iyi değerlendirin.

Anneanne, babaanne,dede ziyaretini atlamayın hazır zaman varken ailece birarada olmanın tadını çıkartın. Tabii çocuklar büyüklerin yanına giderken karnelerinizi almayı unutmayın belki arasına birşeyler konur:)

iyi tatiller
Sağlıkla kalın

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s