Çocuk neden kusar?

Pek çok nedenden kaynaklanır bulantı ve kusma. Hoş olmayan koku da içinizi kaldırabilir, bozuk gıda da! Çocuk kusmalarının değişik sebepleri var. Ateşli hastalıkla ortaya çıkan virüs ya da bakteriler yüzünden de kusma olur; bağırsak düğümlenmesinde, zehirli madde veya ılacın yutulmasında, zorla yemek yedirilmesiyle, bozuk gıdaların tüketilmesiyle, beyin tümörlerinden ya da metabolik hastalıklardan da kusma olur.

Çocuğun kusması tehlikeli midir? Yemeğe zorlandığı için çocuğun yediklerini çıkartması normal bir kusma. Ama bazı durumlarda ‘içi kalktı kustu’ demek doğru olmaz. Eğer çocukta karın ağrısı ve mide ağrısı kusmaya eşlik ediyorsa, sürekli uyku hali varsa, sayıklamalar başladıysa, kusmuk içeriğinde kan varsa, çok sık ve çok miktarda kusuyorsa, bu işin arkasında ciddi bir sorun olduğundan hemen hekime başvurmanız gerekir.

Kusmanın nedenini anlamamız için kusmanın şeklini (fışkırır tarzda mı?), sıklığını, içeriğini (safralı, kanlı, mukuslu, dışkımsı), paternini (akut, kronik, epizodik) ve elbette çocuğun yaşını bilmek gerek. Yeni doğanda, süt çocuğunda, çocukta ve erişkinde kusma nedenleri farklılık gösterir. Örneğin yeni doğan kusuyorsa apandisit düşünmeyiz ama mide girişindeki darlık (pilor stenozu) akla gelir. Süt çocuğunda süt proteinleri kusma nedeni olurken, çocukta şeker hastalığına bağlı kusma görülür.

Çocuğunuzda belki de sadece astım ya da allerji var ve buna bağlı öksürük sonrası kusma olur. Kusmayı tetikleyen faktörler mevcut. Öksürük, bazı gıdalar, enfeksiyon, aşırı protein alımı, açlık, menstrüasyon (adet görmek), uykusuzluk, hiperhidrasyon (çok su içmek), ilaç alımı, araç tutması, travma, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi ve radyoterapi kusmayı tetikler.

Peki kusan çocuğa ne yapmalı? Öncelikle eşlik eden az önce anlattığım belirtiler varsa zaman kaybetmeden hekime gidin. Çocuğa kusmanın üstüne su içirmeyin, bastırsın diye ya da midesi boş kaldı düşüncesiyle yemek yedirmeyin. En az bir saat midesi boş kalsın, sonrasında da sıvı kaybını gidermek için çorba ve su için. Yağlı yiyecekler, çikolatalı gıdalar yerine hafif hazmı kolay gıdalar verin. Doktoru verdiyse yemeden önce bulantı ilacını içirin. Eğer viral kaynaklı bir enfeksiyondan dolayı kusuyorsa kusuk içeriğinden virus bulaşabilir. Bu nedenle kusulan mekanı temizlemek, havalandırmak, çocuğu temizlemek önem taşır.

Her kusma kötü değil, ama altında yatan neden tehlikeli olabilir unutmayın!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s