Salgının adı: Nörovirus

norovirusGeçtiğimiz hafta küçük oğlum Emir ateşlendi. Minik kuşumun ateşini düşürdüm bu kez gece kusmaları başladı. Gündüzleri çocuğu bıraksan olimpiyatlara katılacak o derece keyfi yerinde ama gece olunca uykuda kusmaya başlıyor. Çocuğa ayrı kabus anne babaya ayrı! İshal desen cabası!

Baktım oğluşumun kusmaları devam ediyor kaptım çocuk doktoruna götürdüm ve kan tahlilleri yaptırdım. Tahmin ettiğim gibi bakteriyal değil virütik bir şey çıktı. Sonra tanıyı koyduk “Nörovirus”.

Son günlerde İzmir’de kiminle konuşsam çocuğunda aynı şikayetler var. Hangi pediatristle konuşsam söylediği aynı “nörovirüs salgını var”. İyi de nemenemdir bu mikrop?

Gelişmekte olan ülkelerde üçüncü sırada ölüm nedeni ishaller, ishal nedenlerinin de başında viruslar gelir. Nörovirus, Sapovirus, Aichivirus, Hepatit A virusu, Hepatit E virusu, Rotavirus ve Astrovirus gibi viruslar gıda ve sularla bulaşır ishal meydana getirir. Viral gastroenteritlerin de başlıca nedeni %52 ile Nöroviruslar gelirken %40’la Rotavirus takip eder onu.

“Nörovirus” aslında yeni bir virus değil, önceden “norwalk like virus” denirdi. İnsanlarda sindirim sistemini (mide ve bağırsakları) tutar, bulantı, kusma, ishal, ateş ve baş ağrısı yapar. Restoran, kafe, tabildot yemekhane, otel, hastane, okul mutfaklarında gıda hazırlayıcılarından kontamine yiyecek ve içecekleri tüketenlere bulaşır. Bu virüs soğukta canlılığını koruduğundan, dondurulmuş besinlerden kaynaklanan salgınlar da bilinir. Gıda maddesine nörovirüs karıştığı biliniyorsa imha edilmesi gerekir. Lağım suları ile kirlenen çiğ sebze ve salata melzemelerinin de iyi yıkanması önem taşır. Ayrıca hasta kişinin kusmuğuyla temasla da bulaşabilir. Az sayıda virüs bile hastalık oluşturabilir, bu yüzden kolayca salgın yapar. Bundan başka, hasta olan insanlardan, onların çıkarttıları ile temas eden hastalara da bulaşma olabilir.

Virüs alan kişide 24-48 saat sonra şiddetli bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler meydana gelir. Hastalık 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ama bağışıklık sistemi kötü olanlarda, küçük çocuklarda, ve yaşlılarda daha ağır seyreder. Başta dedik ya bakteri değil o yüzden antibiyotik kullanılmaz. Özel bir ilacı da olmadığından sadece şikayetlere yönelik tedavi uygulanır. Ağır hastalarda hastaneye yatarak kaybettiği sıvı verilir.

Çocuğunuzda ya da sizde ateş arkasından bulantı kusma geliyorsa hemen kulaktan duyma antibiyotiklerden medet ummayın. Nedeni nörovirus olabilir. Korkmayın 2-3 günde geçer ama siz yine de hekime başvurun.

Sağlıkla kalın.

Advertisements

1 Comment

Filed under Köşe Yazılarım

One response to “Salgının adı: Nörovirus

  1. selen

    Aynı durumdayim atesim yok ama gecen salidan beri mide bulantisi kusma cok az arada asiri derece ishalim var doktora gittim dediginiz gibi salgin defi ve kusma ilaciyla ishal ilaci verdi kullaniyorum gunduzleri hicbiseyim yok hatta annemin konseri vardi ona gittim saat 00.00 olunca sanki kurulmus gibi alarmi tekrar yazdigim sikayetlerim basliyor anlamadim gitti o kadar kotu bulantim oluyor ki aglama krizine giriyorum feci derecedeyim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s