Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Hırılıtılı nefes alıp vermek, öksürük, nefes dalığı , bagam çıkarmak, kan tükürmek, göğüste tıkanma şikayetleriniz mi var? Sizde de halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” diye bilinen, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasıyla nefes alıp verirken hava akımının kısıtlanması ile nitelenen kronik bir hastalık olan KOAH olabilir.

KOAH’ta hava yollarının içi daralır bu yüzden akciğerlere daha az hava girer. Peki neden daralmalar olur? Hava yollarının duvarları kalınlaşır ve şişer, etrafındaki küçük kaslar hava yollarını sıkıştırır, hava yollarında öksürükle çıkardığınız balgam oluşur. Sonuçta minik hava keseleri boşalamaz ve akciğerlerinizi aşırı doluymuş gibi hissedersiniz.

Mesleki zararlı gazların solunması, sigara kullanımı ve hava kirliliği KOAH’a neden olur. Çocuklarda KOAH olmaz. Genelde 40 yaş üzeri yetişkinlerde görülür. Çoğunlukla da uzun süre sigara içenlerde görülür. Bulaşıcı bir hastalık değil. Nedeni mikrobik olmadığından tedavisi de antibiyotik değil!

Tanı konulduktan sonra sigaranın bırakılmasının yanı sıra benzer risk etmenlerinin azaltılması yoluna gidilir. Kullanılacak ilaçlar astım tedavisindeki gibi sprey şeklinde olur. Gerekli görülürse oksijen terapisi uygulanır. Hastalık ileri düzeydeyse hastanede yatarak müdahele edilir. Fizyoterapi, solunum egzersizleri, beslenme desteği ve psiko-sosyal destekler de yardımcı tedavide olur.

Akciğerlerinizdeki hasarın hızını yavaşlatmak için ne yapabilirsiniz? Öncelikle sigarayı bırakın. İlaçlarınızı doktorun söylediği şekilde doğru kullanın. Nefes alıp vermeniz kötüleştiğinde, hemen hastaneye veya doktorunuza gidin. Kontrollerinizi aksatmayın. Evin havasını temiz tutun. Nefes alıp vermenizi zorlaştıran duman ve buharlardan uzak durun. Bedeninizi dinç tutmak için düzenli olarak yürüyüş ve egsersiz yapın, sağlıklı gıdalar yiyin. Solunum egsersizlerini öğrenin. Kiloluysanız normal kiloya gelin.

KOAH dünya ölüm nedenleri sıralasında altıncı. Dünyada her yıl yaklaşık 2.500.000 kişi KOAH’tan ölür. Siz de bu kişilerden biri olmayın! Sigarayı bırakın!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s