Yalancının mumu yatsıya kadar yanar

Yalan söyler misiniz? Belki ufak tefek hani ‘beyaz yalan’ denenlerden söylediğiniz olmuştur. Ama bazı kişilerde iş çığrından çıkmış durumda olur. Artık söylenen yalanın amacı olmaz. Nedensiz yere hikaye uydurup çerez gibi yalan söylemeye Mitomani yani Yalan Söyleme Hastalığı denir. İlk defa 1891 yılında Anton Delbrueck ”Mitomani”yi tanımlar ve böylece tıp literatürüne bu ad girer. Yalan söylemenin tanımlarından biri; “Çok kapsamlı ve karmaşık olabilen ve yıllar, hatta hayat boyu sürebilen bir periyotta görülen, görünüşte sezilebilen herhangi bir sonuçla orantısız olarak tamamen çarpıtma durumudur.”

Aslında mitomani, kleptomani yani çalma hastalığı gibi bir çeşit dürtü kontrol bozukluğu. Mitomanların amacı karşısındaki kişileri kandırmak değil. Victor Hugo “İnsanlar yalan söylemek zorunda kaldıkları kişilerden nefret ederler.” der. Oysa mitomanik kişi karşısındakinden nefret etmez, keyif için yalan söyler. Müthiş bir zevk alır yalan söylerken sonrasında pişman olsa da o hazzı tatmak için tekrar tekrar yalan söylerler. O kadar önemsiz konularda, saçma sapan, gelişigüzel yalan söyler ki yalan olduğu ortaya çıkınca nasıl düzelteceğine (kıvırtacağına!) dair fikri bile olmaz. Çok fazla yalan söylediği için sonunda yalanlarına kendisi de inanır.

Kimler mitomanik olur? Çocukluk döneminde anne veya babasının yalanlarıyla büyüyenler, dürüst davrandığında çok ağır cezalar alanlar, etrafından ilgi görmeye veya onaylanmaya ihtiyaç duyanlar, aşağılık kompleksi olanlar mitomanik olabilir.

Kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek, yargılanmaktan korkmak diye tanımlanan Narsistik kişilik bozukluğu gibi dikkat çekmeye meraklı, abartılı duygusal ve bedensel tepkiler veren histerik kişilik bozukluğu da mitomaniye zemin hazırlar. Çocukluk döneminde istismara uğramak da yalan söyleme hastalığına tutulma nedeni olabilir.

İnternet ve dolayısıyla sanal alemin yaygınlaşmasıyla mitomani giderek sık görülen bir sorun olmaya başladı. Tedavisinin ana mantığı temelde yatan problemi bulmak ve kökten çözüme ulaşmak. Dürtü kontrol bozukluğu tedavisinde kullanılan yöntemler de geçerli. Çevrenizde sürekli yalan söyleyen varsa destek olun ve pskiyatriste (ruh ve sinir hastalıkları uzamanı) yönlendirin.

Unutmayın yalancının mumu yatsıya kadar yanar!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s