Verdiği mutluluk paha biçilmez

http://www.haberekspres.com.tr/verdigimutlulukpahabicilmezmakale,1527.html

Eskiden hatırlarsınız yeşil maden suyu şişeleri vardı. O yeşil şişenin içine her türlü deterjan, diş macunu artık aklınıza ne gelirse içine ne kadar doldurabilirsek doldurur kendimizce özel karışım yapardık kuzenimle. Sonra bunu evdeki annemin çiçeklerine çaktırmadan dökerdik. Annem kısa sürede ölen çiçeklere çözüm arar, güneş mi yetersiz su mu diye düşünürdü. Bizim amacımız elbette canlıya bitkiye zarar vermek değildi. Küçük akıllarımızla bilim adamı olmaya çalışıyor ve sadece masum deneyler yapıyorduk.

Artık bu konuda çocuklar çok şanslı. Bilgiye ulaşma imkanları çok daha fazla. Bilimi ise eğlenceli bir şekilde öğrenebiliyorlar. Daha anaokulundayken 4-5 yaş çocukları yanardağ nasıl patlar deneyi yapıyor. Geçen sene oğlum anaokulunda böyle bir etkinlik yapmışlar ve bir de ‘Minik Bilim İnsanı Sertifikası’ verdiler diye o kadar mutlu olmuştu ki hala anlatıyor.

Geçen martta katıldığım bir kongrede ’28 ekim 2012’de İzmir Bilim ve Eğlence günü var’ dendiğinde hemen takvimime işaretlemiştim. Cuma günü çocuklar okuldan çıkınca doğruca fuara gittik. Önce minik dostları ziyaret ettik. 15. kez düzenlenen İzmir Evcil Hayvan Fuarına (Pet Show) (bugün son gün kaçıranlar mutlaka gidip özellikle kangal cinsi köpekleri görsün) gittik. Ardından deney yapmaya 🙂

Dokuz Eylül Üniversitesinin düzenlediği “Avrupa Bilim ve Eğlence Günü 2012” o kadar güzel planlanmış ki biz rötarlı gitmemize ve pek çok aktiviteyi kaçırmamıza rağmen çok keyif aldık. 5 yaşındaki büyük oğlum legodan yapılan nesli tükenmekte olan hayvan modellerine, karbondioksit ve kuru buz deneylerine, güneş enerjisiyle çalışan arabalara bayıldı. Köpüklerle oynadı, gökyüzü ve yıldızları inceledi; kendini bilimadamı sandı. En önemlisi de bunları yaparken, öğrenirken keyif aldı. Yeni şeyler keşfetmenin zevkini tattı.

Çocuklarımızın gelişimi, algılama düzeyinin artması, araştırmacı, yenilikçi kendine güvenen bireyler olması için tavsiyem bu tarz aktiviteleri kaçırmayın. Bilim gecesi ücretsizdi ama oğluma verdiği mutluluk paha biçilemez.

Sağlıkla kalın.

20120930-214635.jpg

20120930-214653.jpg

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s