Adet geciktiriciler

http://www.haberekspres.com.tr/adet-geciktiriciler-makale,1410.html

http://www.korfezgundem.com/yazar/3948-adet-geciktiriciler.html

Sosyoekonomik düzeyi, eğitim seviyesi, hayata bakış açısı, yaşam felsefesi ve inancı, ırkı, milliyeti ne olursa olsun kadınların ortak noktası ‘kadın’ olmak. Hormonların işleyişi ve kadının ihtiyaçlarına göre bunları düzenleme isteği de hepimizde aynı.

Hafta sonu planı yapan ve adet günü (regl) tatile denk geleceği için denize nasıl gireceğini düşünen bir kadın da olabilirsiniz; öbür tarafta oruç tutan ve Umre’ye gitme hazırlığında olan ama regl günü denk geleceği için tasalanan bir kadın da.

Kadınlar tatilde rahat etmek, denize-havuza girmek, spor müsabakalarına veya faliyetlerine katılmak, kutsal görev Hacca veya Umre’ye gitmek gibi sebeplerle adet geciktirici ilaç kullanır. Unutmayın ki bu ilaçlar hormon içerdikleri için ilaçların doktora danışmadan kullanılması sakıncalı.

Gebelik, lohusalık, menopoz dönemlerini saymazsak kadınlar yaklaşık 28 günde bir ve 3-5 gün süreyle regl olur. Zaman zaman hava değişimi, stres, spor ve hızlı kilo kaybı nedenleriyle adet düzensizlikleri yani anormal kanamalar görülür. Altta yatan anatomik bir patoloji (doğuştan üreme organlarında bir sorun) olmadığı halde normal adet düzeninde meydana gelen bu anormal kanamalara disfonksiyonel uterin kanama (DUK) denir. Bunlar da östrojen çekilme kanaması, östrojen kırılma kanaması, progesteron çekilme kanaması ve progesteron kırılma kanaması diye 4 grupta toplanır.

Regli, kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteronun yumurtalık ve rahime olan etkisi sonucu gerçekleşir. Normal adet kanamasında progesteronun aniden azalması sonucu progesteron etkisindeki endometrium (rahim iç duvarı) dokusu dökülür. Ortamda östrojen etkisi olmaz.Buna progesteron çekilme kanaması denir.

İşte adet geciktirici ilaçlarda da progesteron hormonu bulunur. Regli zamanı geldiğinde progesteron azalırken siz dışarıdan bu ilaçları aldığınızda progesteron seviyesini yüksek tutmuş olursunuz. Böylece adet görmezsiniz. Bunun için hormonun çekilmeye başladığı yani adet olacağınız güne 3-5 gün kala ilaca başlamak gerekir. İlacı bıraktıktan 3-5 gün içinde de regli olursunuz. Bu ilaçları en çok 10-15 gün süre kullanmak lazım. Uzun süreli ve sık sık kullanmak hormon dengenizi alt üst eder. Çok ciddi yan etkileri ya da üremeye olumsuz etkileri olmasa da bir sonraki adetiniz ağrılı ve normalden daha uzun süreli olabilir.

Sonuç olarak her ne sebeple olursa olsun adetinizi geciktirmek için vücudun normal ritmiyle , hormon düzeniyle oynamış olursunuz. Bu yüzden mutlaka kadın hastalıkları uzmanına danışmanız gerekir.

Sağlıkla kalın.

Not: Hayırlı Ramazanlar

20120728-214123.jpg

20120728-214130.jpg

20120728-214136.jpg

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s