Yazıklar Olsun!

http://www.haberekspres.com.tr/yaziklar-olsun-makale,1213.html

Gaziantep’te sadece bir doktor ölmedi! İnsan öldü. DOKTORLUK mesleği öldü. Haysiyetimiz, onurumuz öldü, umutlarımız öldü.

Üzüntüden çok, öfkem buna çanak tutanlara!!!

Ne sanıyorsunuz bizleri? Bol para içinde yüzen, günde sadece (o da keyfine göre) 1 bilemedin 2 hasta bakan, ama yine de suratsız varlıklar olarak mı görüyorsunuz? Çalışma koşullarının zorluğunu geçtim size en başından anlatayım o zaman kim olduğumuzu… İlkokuldan itibaren sınıfın en çalışkanları hatta inekleriyiz. Okulun en zekileri, en bilim meraklıları, bazılarımız en asosyalleriyiz. Ortaokul ve lisede çok çalışmaktan gözlük takan dörtgözleriz biz. Üniversite sınavında yüksek puanlarla tıp fakültesine girebilen azınlıklarız biz. Diğer fakültede okuyanlar derslere bile girmeden sadece vize ve finalere girerek mezun olurken 1,5 gün devamsızlık yapınca stajdan kalan; yani daha okurken bile hastalanmak gibi bir lüksü olmayanlarız biz. 6 yıl boyunca laboratuvar sıçanlarıyla, kadavralarla, idrar (çiş) – gayta (kaka) tahlilleriyle uğraşıp, her türlü şarta rağmen çalışabilenleriz biz.

Bitmedi!!! Nöbetler, uykusuz geçen yıllar, okunan yüzlerce kitap, derken karşımızda mecburi hizmet. Bu arada TUS yani tıpta uzmanlık sınavını unutmayalım. Kazanınca asistanlık, yine aynı terane! Bitiminde yine mecburi hizmet. Bu mecburi hizmetler 2’şer yıl bu arada. Aldığımız riskleri anlatmama gerek bile yok, malum malzememiz insan, hataların telafisi güç. Bu da bizler de ekstra bir stres.

Diğer meslekleri küçümsemiyorum. Ekmek parası kazanmak kolay iş değil. Kimisi aklını kullanır, kimisi bedenini fiziksel gücünü. Biz hem aklımızı kullanıyoruz, hem fiziksel sınırlarımızı zorluyoruz.

Tabii bu dediklerimi anlamak için sadece akıl değil görgü de lazım! Ben küçükken doktora gideceğimiz zaman annem beni yıkar, temiz çamaşır giydirirdi. “Aman doktora ayıp olmasın” derdi her seferinde. Babam şu an 74 yaşında ilaç yazdırmaya bile giderken hala takım elbisesini giyer saygıdan. Ama kaç kişi artık doktora saygı duyuyor? Kimler çocuğuna bu cümleyi sarf ediyor?

Biz sandığınız gibi paragöz, şerefsiz ya da sıradan değiliz. Karşımızdakini dini, dili, ırkı, cinsiyetini gözetmeksizin sadece İNSAN olarak gören kişileriz. Bir yemin ettik ve buna inanarak, onurumuzla ettik.

Ama son yıllarda meslek onurumuz zedelendi. Halkın doktora bakışı değişti. Kızını bile doktorla evlendirmek istemiyor insanlar! Bu durumu biz yaratmadık. Elbet içimizde çürük elmalar olabilir sonuçta biz de insanız. Sizin beğenmediğiniz suratsız, paragöz dediğiniz biz doktorlar, sizin hayatınızı kurtarıyoruz, yaşam kalitenizi artırıyoruz, ağrılarınızı dindiriyoruz. Var mı bunu yapabilen başka meslekten biri? Biz sizin hayatınızın her anındayız. Farkında mısınız? Doğumda, ölümde biz varız yanınızda. Tabii bunlar anlayana.

Son zamanlarda hasta yakınları tarafından DOKTORlara yapılan şiddet arttı. Ve bu bardağı taşıran son damla oldu. Ben, sağlık çalışanlarının grev yapmasına, protesto yapmasına sıcak bakan biri değilim ve bugüne kadar hiç katılmadım bu tarz gösterilere. Ama bu sefer farklı, bu sefer yer yerinden oynamalı! Gerekirse güvenliğimiz sağlanıncaya, meslek itibarımız geri verilinceye kadar çalışılmamalı. Merak ediyorum o zaman ne yapacak bu zorbalar?

Bu katillere, canilere, zorbalara ve buna çanak tutan herkese YAZIKLAR OLSUN! Biz hakkımızı HELAL etmiyoruz.

Başta Antep’te hunharca öldürülen Dr. Ersin Arslan’a ve yine hasta yakını tarafından katledilen Prof. Dr. Göksel Kalaycı’ya ve tüm meslek şehitlerimize Allah’tan rahmet, sevenlerine sabır diliyorum.

Hepimizin başı sağolsun.

ahupakdemirli@haberekspres.com.tr

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s